Resort finansów: Wydanie na obronność poniżej 1,95 proc. PKB nie narusza ustawy

PAP
opublikowano: 29-01-2009, 14:45

Według Ministerstwa Finansów, zrealizowanie wydatków MON w wysokości niższej niż 1,95 proc. PKB nie narusza ustawy o  modernizacji armii.

Klub Lewicy - jak poinformował w czwartek szef SLD Grzegorz Napieralski - domaga się, aby za złamanie m.in. tej ustawy i ustawy budżetowej minister finansów Jacek Rostowski stanął przed Trybunałem Stanu.

Czwartkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że ustawa o modernizacji armii została złamana, bo w ubiegłym roku zamiast 1,95 proc. PKB, siły zbrojne otrzymały tylko 1,67. Nie osiągnięto też współczynnika wydatków na unowocześnienie armii.

Tymczasem według MF, kwota odpowiadająca temu wskaźnikowi musi się znaleźć w projekcie budżetu lub prowizorium budżetowym, ale wcale nie musi być wydana.

Rzecznik prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos powiedziała PAP, że wydatki budżetowe MON zostały zaplanowane w ustawie budżetowej na rok 2008 zgodnie z art. 7 ustawy o przebudowie i modernizacji technicznej oraz finansowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

"Przepis ustawy w tym zakresie odnosi się do przeznaczenia ľ na etapie planowania budżetowego ľ corocznie wydatków budżetowych na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej w wysokości nie niższej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego" - mówi Kobos.

Podkreśliła, że nie oznacza to jednak obligatoryjnego wydatkowania równowartości 1,95 proc. PKB, a jedynie uwzględnienie jej w projekcie ustawy lub projekcie prowizorium ustawy budżetowej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Resort finansów: Wydanie na obronność poniżej 1,95 proc. PKB nie narusza ustawy