Czytasz dzięki

Resort środowiska zaczyna współpracę z gminami

opublikowano: 10-07-2019, 15:04

Ministerstwo Środowiska deklaruje, że już w lipcu podpisze z gminami pierwsze umowy na dystrybucję dotacji i pożyczek w ramach programu „Czyste Powietrze”. Na ochotnika zgłosiły się m.in. Kraków i Warszawa.

- Realizujemy program „Czyste Powietrze” zgodnie z harmonogramem. Mamy już prawie 70 tys. wniosków na półtora miliarda złotych i 28 tys. decyzji o wsparciu - mówi w rozmowie z „PB” Henryk Kowalczyk, minister środowiska. 

W trakcie konsultacji rozporządzenia wpłynęło mnóstwo uwag,
analizujemy je. Dotychczasowe przepisy wręcz blokowały inwestycje, zwłaszcza
związane z trasami narciarskimi. Chcemy, żeby prawo było bardziej przejrzyste
jeśli chodzi o procedury i nie opóźniało przedsięwzięć — komentuje Henryk
Kowalczyk, minister środowiska.
Zobacz więcej

PO STRONIE INWESTORÓW:

W trakcie konsultacji rozporządzenia wpłynęło mnóstwo uwag, analizujemy je. Dotychczasowe przepisy wręcz blokowały inwestycje, zwłaszcza związane z trasami narciarskimi. Chcemy, żeby prawo było bardziej przejrzyste jeśli chodzi o procedury i nie opóźniało przedsięwzięć — komentuje Henryk Kowalczyk, minister środowiska. Fot. Marek Wiśniewski

Niedawno program, którego szacowane nakłady w perspektywie kolejnych 10 lat to 103 mld zł, spotkał się z falą krytyki. Komisja Europejska i Bank Światowy mają zastrzeżenia, co do tempa jego realizacji. W związku z tym resort zamierza wkrótce poszerzyć sieć dystrybucji dotacji i pożyczek. 

- Włączamy gminy do dystrybucji tych pieniędzy, m.in.  Kraków i Warszawę. Różne wojewódzkie fundusze ochrony środowiska są na różnych etapach wchodzenia we współpracę z samorządami. Już w lipcu pierwsze gminy będą włączone do programu - deklaruje Henryk Kowalczyk. 

Resort zapowiada, że zacznie podpisywać pierwsze umowy z gminami jeszcze w tym tygodniu - z samorządami Mazowsza. Wnioski o wsparcie w ramach programu (na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych), na razie, będzie można jednak składać tylko w wybranych gminach. 

- Na początku włączamy do współpracy tylko te gminy, które zgłosiły się na ochotnika. Chcemy pilotażowo sprawdzić koszty i efekty realizacji programu w taki sposób. Na moje zaproszenie do dobrowolnej współpracy zgłosiło się ok. 600 gmin - wyjaśnia Henryk Kowalczyk. 

Komisja Europejska i Bank Światowy, poza włączeniem gmin do programu, domaga się włączenia do niego banków komercyjnych. W tej sprawie ministerstwo na razie nie udziela konkretnych informacji. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane