Rio Tinto wypadło z „czarnej listy” norweskiego funduszu

opublikowano: 25-06-2019, 13:10

Dysponujący aktywami przekraczającymi 1 bln USD norweski fundusz majątkowy usunął koncern Rio Tinto Group ze swojej „czarnej listy” inwestycyjnej. Stało się to możliwe, dzięki sprzedaniu przez drugą na świecie pod względem wielkości grupę górniczą, kontrowersyjnej kopalni Grasberg w Indonezji.

Norwegia odmawiała zakupu akcji Rio Tinto od ponad dziesięciu lat z powodu szkód wyrządzonych środowisku naturalnemu przez jeden z największych światowych projektów w dziedzinie miedzi i złota. We wtorek, po rekomendacji Rady ds. Etyki, fundusz stwierdził, że wycofał ten zakaz.

Rio zgodziło się sprzedać swój udział w Grasberg w zeszłym roku za 3,5 mld USD. Kopalnia, obsługiwana przez amerykańską firmę Freeport-McMoRan  jest wysoce kontrowersyjna. Każdego roku zrzuca dziesiątki milionów ton odpadów wydobywczych do indonezyjskiego systemu rzecznego i będzie to robić przez wiele kolejnych lat..

Norweski fundusz majątkowy przewodzi wysiłkom zmierzającym do ograniczenia inwestycji, a tym samym finansowania, w firmy które stosują praktyki szkodliwe dla środowiska. Na początku tego roku zgodził się zakazać inwestowania w firmy, które wydobywają ponad 20 mln ton węgla energetycznego rocznie, który jest uważany za najbardziej zanieczyszczające paliwo.

Oprócz Rio Tinto podobną przychylnością ze strony norweskich oficjeli mogą cieszyć się też koncerny Grupo Carso SAB de CV, General Dynamics, Nutrien,  a także amerykański gigant detaliczny WalMart, w przypadku którego uznano obecnie, że jego działania są już "wystarczająco etyczne". .

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy