Roach: USA nadal będą notowały deficyt w handlu z Chinami

opublikowano: 26-03-2018, 09:59
aktualizacja: 26-03-2018, 10:01

Zdaniem Stephena Roacha, ekonomisty wykładającego na Yale University, nierówny handel jaki prowadzą Stany Zjednoczone z Pekinem – stanowiący motywację dla nałożenia represyjnych taryf przez administrację prezydenta Donalda Trumpa - będzie nadal się rozszerzał w nadchodzących latach.

Amerykańskie deficyty handlowe z Chinami i innymi krajami zasadniczo odzwierciedlają fakt, że nie oszczędzamy wystarczająco – powiedział Roach, były prezes Morgan Stanley Asia, stacji CNBC na dorocznym China Development Forum

Stephen Roach
Zobacz więcej

Stephen Roach Bloomberg

Wyjaśnia, że „…kiedy nie oszczędzasz, a chcesz wydawać, rosnąć i rozwijać się, importujesz nadwyżki oszczędności z zagranicy i uruchamiasz masowy bilans płatniczy i deficyt handlowy, by przyciągnąć kapitał zagraniczny”.

To zawsze tak działa – podkreśla ekonomista.

W jego opinii, deficyt budżetowy administracji Trumpa obniży stopę oszczędności Amerykanów, w efekcie, deficyty handlowe będą rosły w nadchodzących latach, w tym prawdopodobnie właśnie w wymianie z Chinami.

Zmniejszenie deficytu handlowego jest jednym z głównych celów polityki prezydenta Trumpa, który argumentuje, ze szkodzi to tworzeniu miejsc pracy w USA i waży na ogólnym wzroście. Jednak wielu ekonomistów, w tym Roach, twierdzi, że nierównowaga handlowa nie jest dobrym miernikiem kondycji ekonomicznej, ponieważ mają na nią wpływ różne czynniki makroekonomiczne.

Wielostronny deficyt handlowy USA jest naprawdę bez znaczenia - uważa Roach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Roach: USA nadal będą notowały deficyt w handlu z Chinami