Ropa najdroższa od ponad siedmiu lat

ARŻ
opublikowano: 18-01-2022, 16:12
aktualizacja: 18-01-2022, 21:45

Ceny ropy naftowej Brent i WTI wzrosły we wtorek do najwyższego poziomu od października 2014 roku, pisze Reuters.

Kontrakty terminowe na ropę Brent zdrożały w trakcie wtorkowego zamknięcia o 1,03 USD (+1,2 proc.) do 87,51 USD za baryłkę, zaś na ropę WTI o 1,61 USD (+1,9 proc.) do 85,43 USD za baryłkę.

Wzrost cen do najwyższego poziomu od ponad siedmiu lat to efekt obaw o poziom dostaw związanych z napięciami na Bliskim Wschodzie, w tym przede wszystkim między Jemenem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Nie bez wpływu pozostaje również konflikt Rosji i Ukrainy.

Koncern naftowy ADNOC z ZEA poinformował, że podejmuje działania, aby zapewnić nieprzerwane dostawy swoim lokalnym i międzynarodowym klientom po ataku zbrojnym na jeden z magazynów paliw.

Analitycy Goldman Sachs spodziewają się, że do lata zapasy ropy w krajach OECD spadną do najniższego poziomu od 22 lat, a cena ropy Brent wzrośnie jeszcze w tym roku do 100 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane