Ropa tanieje, OPEC szykuje się do zwiększenia dostaw

Gdańskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Skanska S.A.
opublikowano: 08-01-2003, 12:20

LONDYN (Reuters) - Ceny ropy spadły podczas przedpołudniowego handlu w środę, ponieważ OPEC zamierza spotkać się w sobotę i zdecydować o zwiększeniu produkcji.

W środę minister ds. ropy Kuwejtu wyraził przekonanie, że kartel producentów ropy zwiększy dostawy o 1,0-1,5 miliony baryłek dziennie.

Do godziny 12.00 za baryłkę ropy Brent z dostawą w lutym płacono 28,95 dolara, czyli o 38 centów mniej niż na otwarciu. We wtorek, gdy przedstawiciele OPEC zaczęli mówić o możliwości zwiększenia dostaw, ropa potaniała o 87 centów na baryłce.

Szejk Ahmad al-Fahd al-Sabah, minister ds. ropy Kuwejtu, powiedział: "Są dwie propozycje. Jedna mówi o zwiększeniu dostaw o milion baryłek dziennie, a druga o 1,5 miliona. Możemy zgodzić się na milion, ale jeżeli będzie to konieczne jesteśmy gotowi przystać na 1,5 miliona".

OPEC chce zwiększyć dostawy, by zrekompensować niedobór ropy na rynku wynikający ze strajku w Wenezueli, który trwa już od 38 lat. Wenezuela jest piątym co do wielkości eksporterem ropy.

Przedstawiciel kartelu powiedział, że za zwiększeniem dostaw o 1,5 miliona baryłek opowiada się Arabia Saudyjska.

Jednak analitycy obawiają się, że transport ropy z Zatoki Perskiej może pojawić się zbyt późno, by zapobiec znacznemu spadkowi amerykański zapasów paliwowych.

O godzinie 15.00 Amerykański Instytut Paliwowy (API) opublikuje dane o zapasach ropy w USA w tygodniu zakończonym 3 stycznia. Według analityków spadną one o sześć milionów baryłek, do nowego najniższego poziomu od 26 lat.

((Tłumaczył: Piotr Skolimowski; Redagowała: Barbara Woźniak; Reuters Messaging: piotr.skolimowski.reuters.com@reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Gdańskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Skanska S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa tanieje, OPEC szykuje się do zwiększenia dostaw