Rosja: 3,3 mld USD straty rocznie na umowach gazowych z Białorusią

opublikowano: 09-01-2007, 16:00

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że jego kraj będzie tracić 3,3 mld dolarów rocznie na podpisanych 31 grudnia 2006 roku umowach gazowych z Białorusią. Przy okazji Putin podał, że Polska kupuje rosyjski gaz po 270 USD za 1000 metrów sześciennych.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył we wtorek, że jego kraj będzie tracić 3,3 mld dolarów rocznie na podpisanych 31 grudnia 2006 roku umowach gazowych z Białorusią. Przy okazji Putin podał, że Polska kupuje rosyjski gaz po 270 USD za 1000 metrów sześciennych.

"Polska kupuje od nas gaz po 270 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Oznacza to, że dla Białorusi cena rynkowa powinna wynosić 260 USD. Tymczasem Rosja zgodziła się, że będzie sprzedawać gaz Białorusi po 100 dolarów" - powiedział prezydent Rosji podczas specjalnej narady na Kremlu, poświęconej rosyjsko- białoruskiemu kryzysowi naftowemu.

W ten sposób Putin odniósł się pośrednio do wypowiedzi białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki, który sylwestrowe porozumienia gazowe z Rosją uznał za niekorzystne dla swojego kraju i wynik szantażu energetycznego ze strony Rosji.

"Jest to najniższa cena na obszarze Wspólnoty Niepodległych Państw. Nawet taki kraj, jak Armenia, w którym występuje wiele problemów, płaci 110 USD za 1000 metrów sześciennych" - zaznaczył rosyjski prezydent.

Putin wyliczył, że różnica między rynkową ceną gazu a ceną, którą obecnie płaci Białoruś, wynosi 3,3 mld dolarów w skali roku. "1,3 mld USD - to straty budżetu Rosji z powodu niepobierania cła eksportowego, natomiast 2 mld dolarów - to straty Gazpromu" - oznajmił gospodarz Kremla, nie podając szczegółów tych szacunków.

Zdaniem Putina, "jest to zapłata Rosji za przejście na stosunki rynkowe (z Białorusią) i bezpośrednie wsparcie dla białoruskich kolegów". "Będzie ono kosztowało Rosję i jej ludność miliardy dolarów" - podkreślił rosyjski prezydent.

Putin zauważył również, że Gazprom zaakceptował najwyższą wycenę Biełtransgazu, operatora gazowej sieci przesyłowej na Białorusi, i zgodził się zapłacić za 50 proc. akcji tej spółki 2,5 mld USD. "Mimo to nie będzie miał pakietu kontrolnego i wpływu na zarządzanie tym przedsiębiorstwem" -dodał.

"W istocie rzeczy jest to jeszcze jeden środek poparcia dla białoruskich kolegów" - oświadczył prezydent Rosji.

Jerzy Malczyk

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosja: 3,3 mld USD straty rocznie na umowach gazowych z Białorusią