Rosja apeluje do UE o "izolowanie" eksportu bułgarskiej wieprzowiny

(Marek Druś)
opublikowano: 17-11-2006, 21:53

Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow pośrednio zaapelował do Unii Europejskiej, aby od 1 stycznia przyszłego roku "wyizolowała" eksport bułgarskiej wieprzowiny; w ten sposób UE uniknie ewentualnego rosyjskiego embarga na import całej europejskiej wieprzowiny.

Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow pośrednio zaapelował do Unii Europejskiej, aby od 1 stycznia przyszłego roku "wyizolowała" eksport bułgarskiej wieprzowiny; w ten sposób UE uniknie ewentualnego rosyjskiego embarga na import całej europejskiej wieprzowiny.

1 stycznia Bułgaria (i Rumunia) stają się członkami Unii Europejskiej.

Czyżow przypomniał przypadki choroby pod nazwą świńska gorączka, które wystąpiły w Bułgarii.

Pytany o możliwość nałożenia przez Rosję embarga na całość eksportu europejskiej wieprzowiny po wejściu Bułgarii do UE, do końca tego nie wykluczył.

"Jeśli zostaną wprowadzone odpowiednie procedury w celu odizolowania eksportu bułgarskiej wieprzowiny, nie będzie potrzeby ograniczenia eksportu pochodzącego z reszty krajów UE. Mam naprawdę nadzieję, że nie natkniemy się na ten problem, lecz obecnie sytuacja nie jest bardzo dobra" - podkreślił Czyżow.

UE już wcześniej wprowadziła zakaz importu wieprzowiny z Rumunii i Bułgarii z powodu świńskiej gorączki. Zakaz ten ma być utrzymany po wejściu tych krajów do Unii w styczniu przyszłego roku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu