Rosja odrzuca gruzińskie zawieszenie broni ze względu na trwające walki

PAP
opublikowano: 11-08-2008, 13:51

Rosja odrzuciła w poniedziałek gruzińską propozycję w sprawie zawieszenia broni w konflikcie wokół Osetii Południowej ze  względu - jak twierdzi - na trwające walki.

Moskwa nie rozważy teraz nawet dokumentu w sprawie rozejmu podpisanego w poniedziałek przez prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

"Zgodnie z informacjami (rosyjskich) sił pokojowych w Osetii Południowej, Gruzja nadal wykorzystuje oddziały wojskowe i z tego względu nie możemy rozważyć tego dokumentu" - powiedział dziennikarzom rzecznik Kremla.

Wcześniej zastępca szefa rosyjskiego sztabu generalnego, generał Anatolij Nogowicyn oświadczył, że jednym z niezbędnych warunków zawieszenia broni jest zawarcie przez Rosję i Gruzję "prawnie wiążącego traktatu o niestosowaniu siły".

Podkreślił też, że wojska rosyjskie nie zamierzają przekraczać administracyjnej granicy Osetii Południowej i wkraczać na terytorium Gruzji.

Prezydent Saakaszwili poinformował w poniedziałek, że w obecności ministrów spraw zagranicznych Francji Bernarda Kouchnera i Finlandii Alexandra Stubba podpisał dokument w sprawie rozejmu w Osetii Południowej, kaukaskiej republiki, która na początku lat 90. oderwała się od Gruzji.

Na konferencji prasowej w Tbilisi gruziński prezydent dodał, że obaj mediatorzy (jeden z ramienia UE, drugi OBWE) w poniedziałek udadzą się do Moskwy, gdzie podejmą próbę przekonania władz rosyjskich, by zaakceptowały zawieszenie broni na proponowanych warunkach.

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył w poniedziałek, że znaczna część rosyjskiej operacji wojskowej mającej "przymusić Gruzję do pokoju w Osetii Południowej" została zakończona, a południowoosetyjska stolica, "Cchinwali, została wzięta pod kontrolę przez wzmocniony kontyngent sił pokojowych Rosji".

Gruzja ogłosiła w niedzielę jednostronne wstrzymanie trwających od piątku działań zbrojnych i zaapelowała do Rosji o przystąpienie do rozmów w sprawie zaprzestania walk.

Walki jednak nie ustały, a Rosja skierowała w poniedziałek do Osetii Płd. dodatkowe siły wojskowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Rosja odrzuca gruzińskie zawieszenie broni ze względu na trwające walki