Rosja zadowolona z reakcji USA na propozycję Putina

opublikowano: 08-06-2007, 20:17

Moskwa wyraziła w piątek zadowolenie z gotowości przeanalizowania przez Stany Zjednoczone propozycji prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącej wspólnego wykorzystywania bazy radarowej w Azerbejdżanie.

"Satysfakcjonuje nas pierwsza reakcja na te propozycję. Najważniejsze, że Stany Zjednoczone są gotowe wziąć pod uwagę nasze zaniepokojenie utworzeniem bazy antyrakietowej w Europie" - powiedział dyrektor departamentu ds. problemów bezpieczeństwa i rozbrojenia w rosyjskim MSZ Anatolij Antonow.

Antonow powiedział, że rosyjscy eksperci liczą na rozpoczęcie natychmiastowego dialogu z Amerykanami, aby móc przedstawić "konkretne propozycje" na szczycie dwustronnym 1 i 2 lipca, kiedy to Putin złoży wizytę w USA.

Wyraził nadzieję, że do tych prac włączą się także "inne zainteresowane państwa", gdyż chodzi o "problem wspólnego bezpieczeństwa", który dotyczy wszystkich.

Putin zaproponował w czwartek Stanom Zjednoczonym wspólne wykorzystanie stacji radarowej w Azerbejdżanie jako ochrony przeciwko irańskim rakietom. Oferta ta miałaby zastąpić planowane przez USA rozmieszczenie elementów globalnej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej. Strona amerykańska określa propozycję jako "interesującą" i zapowiada, że przyjrzą jej się eksperci. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane