Rosja zakazała importu mięsa z Brazylii

opublikowano: 22-11-2017, 08:36
aktualizacja: 22-11-2017, 08:37

Rosja nie chce sprowadzać wieprzowiny z Brazylii, swojego największego dostawcy, bo prawdopodobnie chce w ten sposób wspomóc krajowych producentów.

Import brazylijskiej wieprzowiny i wołowiny zostanie wstrzymany od 1 grudnia. Władze Rosji tłumaczą to wykryciem w mięsie sprowadzanym z Brazylii raktopaminy, zakazanego w tym kraju stymulatora wzrostu mięśni.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

Łączny import wieprzowiny do Rosji rośnie w tym roku po raz pierwszy od czterech lat. Może sięgnąć 300 tys. ton, twierdzi stowarzyszenie hodowców trzody chlewnej. Dostawy z Brazylii, stanowiące nawet 90 proc. importu, są konkurencyjne cenowo z mięsem produkowanym w kraju.

- Brazylia została jedyna jako duży dostawca – tłumaczy Jurij Kowalew, szef stowarzyszenia.

Rosja sprowadziła w tym roku do października 230,39 tys. ton brazylijskiej wieprzowiny. To ok. 40 proc. eksportu tego mięsa z południowoamerykańskiego kraju. Import brazylijskiej wołowiny sięgnął 131,08 tys. ton. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane