Rosnące koszty surowców hamowały aktywność chińskich fabryk

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-05-2021, 05:56

Maj przyniósł nieznacznie powolnienie działalności chińskich przedsiębiorstw. To skutek najmocniejszego od ponad dekady wzrostu kosztów surowców, co dotknęło szczególnie firmy zorientowane na produkcję eksportową i mniejsze podmioty, donosi Reuters.

fot. Qilai Shen/Bloomberg

Zgodnie z oszacowaniem na maj 2021 r. indeks PMI dla przemysłu spadł symbolicznie do 51,0 pkt z 51,1 pkt w kwietniu przy prognozie zakładającej brak zmiany, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne (NBS).

Wskaźnik nadal pozostawał jednak ponad poziomem 5- pkt oddzielającym rozwój od kurczenia się danego sektora gospodarki.

Subindeks kosztów surowców wchodzący w skład PMI podskoczył w maju do 72,8 pkt, w porównaniu z 66,9 z kwietnia i osiągnął najwyższy poziom od 2010 r.

Ceny surowców, takich jak węgiel, stal, ruda żelaza i miedź, mocno rosną w tym roku, napędzane przez ożywienie popytu po lockdownach i zmniejszeniu płynności, w tym z uwagi na problemy z łańcuchami dostaw, na całym świecie.

Subindeks nowych zamówień eksportowych wyniósł w maju 48,3 pkt, w porównaniu z 50,4 w poprzednim miesiącu, notując gwałtowny spadek.

Z kolei subindeks aktywności małych firm również zaliczył mocny spadek zniżkując z 50,9 pkt w kwietniu do 48,8 pkt w maju. Firmy nadal zwalniały pracowników przy czym tempo redukcji etatów wyraźnie przyspieszyło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane