Rośnie popularność funduszy inwestycyjnych rynku nieruchomości

Polska Agencja Prasowa SA
21-06-2006, 16:45

Inwestowanie w fundusze sektora nieruchomości w Europie Środkowej zyskuje na popularności; w porównaniu z inwestycjami w akcje czy instrumenty rynku pieniężnego ma charakter długoterminowy, ale i bardziej stabilny - powiedział w środę na konferencji analityk CA IB Financial Advisers Patric Berger.

Inwestowanie w fundusze sektora nieruchomości w Europie Środkowej zyskuje na popularności; w porównaniu z inwestycjami w akcje czy instrumenty rynku pieniężnego ma charakter długoterminowy, ale i bardziej stabilny - powiedział w środę na konferencji analityk CA IB Financial Advisers Patric Berger.

Berger podkreślił, że popularność tych funduszy wiąże się z dobrą koniunkturą na rynku nieruchomości w regionie Europy Środkowej. Jego zdaniem, zyski funduszy inwestycyjnych sektora nieruchomości w regionie są zbliżone.

Analityk brał udział w zorganizowanej w Warszawie konferencji "FLOAT YOUR REAL ESTATE", poświęconej sytuacji na polskim rynku nieruchomości i sposobom finansowania tego rynku.

Jak wynika z zaprezentowanych na konferencji materiałów Cushman & Wakefield (partner merytoryczny konferencji; firma świadczy usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych), zachodni inwestorzy poszukujący możliwości inwestycyjnych na rynkach Europy Środkowej. Biorą pod uwagę przede wszystkim inwestycje w nieruchomości w Warszawie, Pradze i Budapeszcie.

Wysokość czynszu za powierzchnie biurowe w Warszawie w 2005 r. wynosiła ok. 17,5 euro miesięcznie za metr kw., zaś w Budapeszcie i Pradze - ok. 18,5 euro za metr kw. - podaje Cushman & Wakefield.

Z zaprezentowanych materiałów wynika, że wielkość skumulowanych inwestycji na rynku nieruchomości biurowych od 1998 r. na Węgrzech i w Czechach jest porównywalna - wynosi odpowiednio 1,49 mld euro i 1,40 mld euro; w Polsce natomiast znacznie wyższa - ok. 2,5 mld euro.

W 2005 r. całkowita wartość inwestycji na rynku nieruchomości biurowych w Europie Środkowej wyniosła ok. 1,7 mld, co oznacza 51- proc. wzrost w odniesieniu do roku poprzedzającego - podaje Cushman & Wakefield.

Jednocześnie dla rynku detalicznego wielkość skumulowanych inwestycji w nieruchomości w Polsce od 1998 r. wyniosła ok. 3,5 mld euro, w Czechach ok. 1,5 mld euro, a na Węgrzech - ok. 1,1 mld euro. W 2005 r. całkowita wartość inwestycji na rynku detalicznym (mieszkaniowym) w Europie Środkowej wyniosła ok. 2,8 mld euro, co przekłada się na 79-proc. wzrost w porównaniu z 2004 r.

Inwestycji w nieruchomości fundusze inwestycyjne dokonują głównie poprzez spółki celowe, które mają postać spółki z.o.o, akcyjnej, bądź komandytowo - akcyjnej - wyjaśnia prezes Copernicus Capital TFI Paweł Gieryński. Do ich zadań należy sfinansowanie projektu, jego realizacja, a następnie spłata zaciągniętych na poczet inwestycji zobowiązań z zysków z nieruchomości. Jak dodaje, forma spółki celowej pozwala zminimalizować ryzyko inwestycyjne, jest przejrzysta, daje możliwość lepszego zarządzania nieruchomością.

Jednym z warunków stawianych tym funduszom przez prawo oraz Komisję Papierów Wartościowych i Giełd jest minimalizacja ryzyka działalności przez zróżnicowanie portfela inwestycyjnego - poinformował Gieryński. Jak wyjaśnił, w ciągu 36 miesięcy działalności maksymalny udział pojedynczej lokaty w portfelu funduszu może wynieść 20 proc. (co oznacza, że fundusz musi w tym czasie zainwestować minimum w 5 lokat).

Środową konferencję zorganizował Roadshow Polska we współpracy z CA IB Financial Advisers, Cushman&Wakefield oraz Linklaters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie popularność funduszy inwestycyjnych rynku nieruchomości