Rosyjska edycja "Forbesa" z artykułem o Jelenie Baturinie w kioskach

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 03-12-2006, 20:06

Grudniowy numer rosyjskiej edycji "Forbesa" z artykułem o Jelenie Baturinie, najbogatszej kobiecie w Rosji i żonie burmistrza Moskwy J trafił do sprzedaży.

Grudniowy numer rosyjskiej edycji amerykańskiego miesięcznika "Forbes" z artykułem o Jelenie Baturinie, najbogatszej kobiecie w Rosji i żonie potężnego burmistrza Moskwy Jurija Łużkowa, trafił w czasie weekendu do sprzedaży.

Materiał ten stał się powodem skandalu, który doprowadził w mijającym tygodniu do wstrzymania druku tego popularnego w Rosji pisma, a jego niemieckiego wydawcę - Axela Springera, naraził na zarzut, że uległ presji bohaterki publikacji.

43-letnia Baturina, której majątek "Forbes" szacuje na 2,4 mld dolarów, zagroziła miesięcznikowi sądem, oskarżając jego dziennikarzy o wypaczenie sensu jej słów, umieszczonych na okładce.

Axel Springer Russia, wydawca pisma, chcąc uniknąć konfliktu, polecił wycofać grudniowy numer z drukarni. Redaktor naczelny rosyjskiego "Forbesa" Maksim Kaszulinski w proteście podał się do dymisji. Natomiast właściciel licencji - amerykański dom wydawniczy Forbes - zażądał wydania numeru z artykułem o rosyjskiej miliarderce.

Axel Springer Russia zapewnił, że tekst poświęcony Baturinie ukazał się w niezmienionej postaci. "Po sprawdzeniu zgodności materiału z zasadami etyki dziennikarskiej skorygowany został jedynie cytat, wyniesiony na okładkę. W samym artykule nie dokonano żadnych zmian" - poinformował wydawca rosyjskiego "Forbesa".

Myślą przewodnią tekstu o Baturinie, głównej publikacji numeru, jest teza, że odejście Łużkowa z urzędu burmistrza - jego kadencja upływa w grudniu 2007 roku - praktycznie nie odbije się na interesach żony.

W pierwotnej wersji zdjęcie Jeleny Baturinej, prezes holdingu Inteko, na okładce pisma było opatrzone cytatem: "Mam gwarantowaną ochronę". Prawnicy Inteko oświadczyli, że Baturina czegoś takiego nie powiedziała i zażądali skorygowania cytatu. W przeciwnym razie grozili złożeniem pozwu do sądu.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Redakcja zgodziła się z uwagami Inteko i zmieniła cytat na okładce. W nowej wersji głosi on: "Jako inwestor mam gwarantowaną ochronę". Sama Baturina zauważyła w rozmowie z "Forbesem": "Jak każdy inwestor, mam gwarancję ochrony moich praw".

Łużkow uważa, że dziennikarze, zniekształcając słowa jego żony, postąpili nierzetelnie. "Gdy wypowiedź urywa się w połowie i tylko część umieszcza w tytule, to jest to nierzetelne" - powiedział dziennikarzom burmistrz Moskwy.

Zapytany, czy sprawa ta znajdzie finał w sądzie, Łużkow odparł: "Nie wiem. Nie mogę odpowiadać za decyzje mojej żony. Jest człowiekiem samodzielnym. Ja w takiej sytuacji na pewno skierowałbym sprawę do sądu".

Zdaniem Aleksandra Priwałowa, dyrektora generalnego oficyny wydającej pismo "Ekspert", "Baturina nie ma innego wyjścia - musi złożyć pozew". "Będziemy mieli ciekawy proces. +Forbes+ powinien być szczęśliwy. Pismo otrzymało świetną reklamę. Proces sądowy, jeśli do niego dojdzie, też będzie doskonałą reklamą" - skomentował całe zamieszanie Priwałow.

Dystrybutorzy prasy wykorzystali atmosferę skandalu, towarzyszącą tej publikacji do podniesienia ceny "Forbesa" o 20 proc. W ulicznych kioskach grudniowy numer kosztuje 100 rubli (ok. 3,80 dolara).

Jerzy Malczyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane