Rosyjski resort finansów łagodzi wymagania walutowe dla eksporterów

opublikowano: 23-05-2022, 18:41
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjskie Ministerstwo Finansów poinformowało o zmniejszeniu odsetka obcych walut, które eksporterzy mają obowiązek wymieniać na ruble, informuje Reuters.

Dotychczas rosyjscy eksporterzy mieli obowiązek wymiany na ruble 80 proc. wpływów w obcych walutach. Odsetek ten zostanie zmniejszony do 50 proc.

Obowiązek wymiany obcych walut wprowadzono niedługo po napaści Rosji na Ukrainę pod koniec lutego. Miało to zapobiegać osłabieniu rubla. Wprowadzona przez bank centralny oraz resort finansów częściowa kontrola kapitału spowodowała, że na krajowym rynku rosyjska waluta znacząco się umocniła. W poniedziałek była w Rosji najmocniejsza od 7 lat wobec euro. Tak duże umocnienie rubla w Rosji zaczęło być szkodliwe dla krajowych eksporterów, a przez to także dla budżetu. To skłoniło władze do luzowania wprowadzonej kontroli kapitału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane