Rosyjskie spółki drożeją po wznowieniu handlu w Moskwie

opublikowano: 24-03-2022, 08:48

W czwartek giełda w Moskwie wznowiła częściowo notowania spółek po najdłuższym zawieszeniu handlu akcjami w historii, informuje Bloomberg.

W czwartek wznowiono handel akcjami 33 rosyjskich spółek, w tym największych, jak Gazprom, Łukoil czy Aerofłot. Sesję skrócono do czterech godzin. O 10:15 czasu lokalnego główny indeks giełdy w Moskwie rósł o 11 proc., zmniejszając roczną stratę do 27 proc. Przed częściowym wznowieniem handlu podjęto szereg działań, które miały zapobiec dalszej przecenie akcji, która ma w obecnej sytuacji także kontekst polityczny. Zakazano tzw. krótkiej sprzedaży, czyli zarabiania na spadku kursu spółki. Inwestorzy zagraniczni nie mają możliwości swobodnego handlu. Fundusz majątkowy Rosji miał także interweniować na rynku akcji, na co podobno przeznaczono nawet 10 mld USD.

- W sytuacji ograniczenia sprzedaży przez inwestorów zagranicznych i wycofania przez nich pieniędzy to nie jest normalnie funkcjonujący rynek jeśli chodzi o rzetelność wycen – powiedział Bloombergowi Hasnain Malik, strateg Tellimer z Dubaju. – Fundamentalnym czynnikiem, który poprawił się podczas zawieszenia handlu, jest częściowe odbicie kursu rubla spowodowane przez zamiar rozliczania się w nim przez Rosję za ropę i gaz – dodał.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Iskander Lucko, główny strateg inwestycyjny ITI Capital z Moskwy również zwraca uwag na sztuczny charakter czwartkowych wzrostów wycen spółek.

- Teraz, co może dziwić, powinniśmy widzieć odbicie rynku. Nowe pieniądze będą szukać okazji kupna przecenionych rosyjskich akcji – powiedział. – Możemy zobaczyć pozytywną netto sytuację raczej niż negatywną netto dopóki obcokrajowcy nie będą mogli sprzedawać akcji, które jeszcze mają – dodał.

Zwrócił uwagę, że akcje mogą być atrakcyjne dla Rosjan szukających ochrony dla oszczędności w sytuacji wysokiej inflacji i słabego rubla.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś,Bloomberg

Polecane