Rozpoczął się szczyt OPEC, szansa na zwiększenie wydobycia ropy niewielka

PAP
17-11-2007, 21:47

Dwudniowy szczyt szefów państw członkowskich Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) rozpoczął się w sobotę wieczorem w stolicy Arabii Saudyjskiej Rijadzie - w sytuacji, kiedy ropa naftowa osiąga na światowych rynkach bardzo wysokie ceny.

Przywódcy OPEC ostrzegali w ostatnich dniach, że nie należy oczekiwać wzrostu produkcji ropy mimo wysokiego poziomu cen, co ich zdaniem jest efektem głównie spekulacji finansowych. Jest to trzeci szczyt OPEC, kartelu utworzonego w roku 1960, po podobnym spotkaniu w Algierze w 1975 i w Caracas w 2000 roku.

Członkami OPEC są obecnie Algieria, Angola, Arabia Saudyjska, Indonezja, Irak, Iran, Katar, Kuwejt, Libia, Nigeria, Wenezuela i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wśród uczestników szczytu są prezydent Iranu Mohmud Ahmadineżad i prezydent Wenezueli Hugo Chavez - dwaj zdeklarowani wrogowie Stanów Zjednoczonych.

W swym wystąpieniu Wenezuelczyk ostrzegł, że ceny ropy mogą podwoić się do 200 dolarów za baryłkę, jeśli USA zaatakują Iran z powodu sporu wokół irańskiego programu nuklearnego.

"Jeśli Stany Zjednoczone są tak szalone, by zaatakować Iran albo dokonać agresji przeciwko Wenezueli, wtedy ropa będzie nie po 100, ale po 200 dolarów" - powiedział Chavez.

Ekwador, którego prezydent Rafael Correa, jest również obecny w Rijadzie, ma być formalnie ponownie przyjęty do kartelu w ten weekend, po tym jak kraj ten opuścił organizację w 1992 roku, nie chcąc akceptować jej kwot wydobywczych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Rozpoczął się szczyt OPEC, szansa na zwiększenie wydobycia ropy niewielka