RPP pozostawi w listopadzie stopy i nastawienie bez zmian - analitycy

Internet Securities
opublikowano: 28-11-2005, 14:40

Większość ekonomistów spodziewa się pozostawienia przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – jednak decydująca dla ostatecznej decyzji rady będą dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. Zdaniem większości ekonomistów, cykl obniżek prawdopodobnie się już zakończył.

Większość ekonomistów spodziewa się pozostawienia przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych na dotychczasowym poziomie – jednak decydująca dla ostatecznej decyzji rady będą dane o wzroście gospodarczym w trzecim kwartale. Zdaniem większości ekonomistów, cykl obniżek prawdopodobnie się już zakończył.

Z ankiety agencji ISB wynika, że 10 ekonomistów spodziewa się pozostawienia stóp procentowych na obecnym poziomie, natomiast trzech sądzi, że rada obniży stopy o 25 pb. Wszyscy są zgodni, że nastawienie w polityce pieniężnej pozostanie łagodne.

Wszyscy ekonomiści są także zgodni, że kluczowym czynnikiem dla rady będzie tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale. Dane o PKB zostaną podane we wtorek, 29 listopada, o 16:00. Oczekiwania ekonomistów ankietowanych przez ISB kształtują się średnio na poziomie 3,4% r/r.

„Głównym czynnikiem będzie tempo wzrostu PKB w trzecim kwartale, a naszym zdaniem będzie to przynajmniej 3,5% i to powinno skłonić radę do pozostawienia stóp, zwłaszcza, że czwarty kwartał będzie jeszcze lepszy” – powiedział Paweł Kowalski, ekonomista DZ Banku.

Mniej więcej taką samą dynamikę inaczej interpretują ekonomiści Banku BPH.

„Spodziewamy się jedynie umiarkowanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 3.5%, a zatem nadal poniżej poziomu potencjalnego. Ponadto nie prognozujemy istotnego przyspieszenia w inwestycjach. Obniżce stóp sprzyjać będą dane o spadku inflacji konsumenckiej, inflacji bazowej oraz deflacji cen produkcji przemysłowej” – powiedziała Maja Goettig z BPH.

Grzegorz Maliszewski z Banku Millennium zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik dotyczący PKB.

„Nawet, jeżeli tempo PKB będzie dobre, to wiele zależy od jego struktury. W przypadku, gdy gospodarka będzie dalej ciągniona przez eksport, a popyt krajowy będzie nadal kiepski, to będzie to argument za obniżką stóp procentowych” – powiedział ekonomista Millennium.

Ekonomiści zwracają także uwagę na wypowiedzi członków RPP.

„Z ostatnich wypowiedzi członków RPP wynika, że postrzegają oni obecny poziom stóp jako adekwatny do sytuacji, dodatkowo mamy ogólnoświatową tendencję do podwyższania stóp” – stwierdził Kowalski.

W ciągu ostatnich tygodni wśród wypowiedzi członków RPP przeważyły opinie wskazujące na mniejsze prawdopodobieństwo obniżki stóp w listopadzie – w ubiegłym tygodniu Marian Noga powiedział, że pole do obniżek zmniejszyło się do minimum. Wcześniej m.in. Jan Czekaj powiedział, że tempo PKB w trzecim kwartale na poziomie 3,5% będzie neutralne dla decyzji polityki pieniężnej.

„Trudno w obliczu przyspieszającej gospodarki i powracającej do celu inflacji obniżać stopy procentowe” – konkluduje Łukasz Tarnawa, główny ekonomista PKO BP.

Zdaniem większości ekonomistów, rada po posiedzeniu listopadowym nie będzie ciąć stóp.

„No, chyba, że przyszły rok przyniósłby jakieś gwałtowne spowolnienie tempu wzrostu i inflacja utrzymała się poniżej 2%, to być może do obniżki doszłoby w drugiej połowie roku, ale to mało prawdopodobny scenariusz” – powiedział ekonomista DZ Banku.

„Cykl obniżek niekoniecznie musi być zakończony, wiele będzie zależało od danych ze sfery realnej w pierwszym kwartale” – dodał Arkadiusz Garbarczyk, ekonomista BRE Banku.

Posiedzenie RPP rozpoczyna się we wtorek 29 listopada, decyzja spodziewana jest w środę 30 listopada w godzinach popołudniowych.

TABELA:

Instytucja Stopa proc. po XI Nastawienie po XIRaiffeisen 4,5 łagodneING BSK 4,5 łagodneBPH 4,25 łagodneBGŻ 4,5 łagodneDZ Bank 4,5 łagodnePekao SA 4,5 łagodneCitibank 4,5 łagodneBZ WBK 4,5 łagodnePKO BP 4,5 łagodneMillennium 4,25 łagodneBNP 4,5 łagodneDeutsche Bank 4,5 łagodneBRE Bank 4,25 łagodne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane