Rumunia pomogła Ukrainie wyekspediować w 2022 r. ponad 12 mln ton zbóż z tego ogarniętego wojną kraju. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.

W 2022 r. Rumunia poprzez swoją infrastrukturę drogową, kolejową, a przede wszystkim port czarnomorski w Konstancy pomogła wyekspediować 12 mln ton zbóż z Ukrainy. Dodatkowo sprowadziła na własny użytek 3 mln ton tych produktów.
W porównaniu do 2021 r. import ukraińskiej kukurydzy był w Rumunii większy o 1 mln ton, pszenicy o 640 tys. ton, a słonecznika o 650 tys. ton.
“Z powodu masowego importu ukraińskich produktów rolnych w ostatnim roku Rumunia zmieniła się z ich eksportera w importera” - poinformował cytowany przez bukareszteńskie media dyrektor wykonawczy Rumuńskiego Klubu Rolników (CFR) Florian Ciolacu.
Dodał, że wojna na Ukrainie i masowy napływ produktów rolnych z tego kraju “uniemożliwił rumuńskim plantatorom wprowadzenie do obrotu swoich produktów”.
“Są one nadal przechowywane, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla rumuńskich rolników” - powiedział Ciolacu.
Bukareszteński portal Agrobiznes przypomniał, że pod koniec stycznia rząd Rumunii wezwał KE do działań służących zrekompensowaniu rolnikom z tego kraju strat spowodowanych zwiększonym importem zbóż z Ukrainy.