Rumunia pomogła wyeksportować w ub.r. 12 mln ton zbóż z Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 02-02-2023, 19:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rumunia pomogła Ukrainie wyekspediować w 2022 r. ponad 12 mln ton zbóż z tego ogarniętego wojną kraju. Jednocześnie, jak podały w czwartek organizacje rolnicze, wraz z masowym napływem towarów rolnych z Ukrainy rumuńscy plantatorzy zostali zmuszeni do magazynowania swoich plonów.

fot. Dwayne Senior/Bloomberg

W 2022 r. Rumunia poprzez swoją infrastrukturę drogową, kolejową, a przede wszystkim port czarnomorski w Konstancy pomogła wyekspediować 12 mln ton zbóż z Ukrainy. Dodatkowo sprowadziła na własny użytek 3 mln ton tych produktów.

W porównaniu do 2021 r. import ukraińskiej kukurydzy był w Rumunii większy o 1 mln ton, pszenicy o 640 tys. ton, a słonecznika o 650 tys. ton.

“Z powodu masowego importu ukraińskich produktów rolnych w ostatnim roku Rumunia zmieniła się z ich eksportera w importera” - poinformował cytowany przez bukareszteńskie media dyrektor wykonawczy Rumuńskiego Klubu Rolników (CFR) Florian Ciolacu.

Dodał, że wojna na Ukrainie i masowy napływ produktów rolnych z tego kraju “uniemożliwił rumuńskim plantatorom wprowadzenie do obrotu swoich produktów”.

“Są one nadal przechowywane, co wiąże się z dodatkowymi kosztami dla rumuńskich rolników” - powiedział Ciolacu.

Bukareszteński portal Agrobiznes przypomniał, że pod koniec stycznia rząd Rumunii wezwał KE do działań służących zrekompensowaniu rolnikom z tego kraju strat spowodowanych zwiększonym importem zbóż z Ukrainy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane