Ryby wstrzymały pracę francuskiej elektrowni atomowej

PM, Bloomberg
opublikowano: 21-01-2021, 12:40

Wszystkie reaktory elektrowni atomowej Paluel zostały wyłączone po tym jak ławica ryb utknęła w bębnach filtrujących pomp. Stacja pobiera wodę morską do chłodzenia, narażając się na szereg zagrożeń środowiskowych.

Electricite de France odłączył cztery rektory należące do elektrowni Paluel położonej na północnym wybrzeżu Francji. Awarię spowodowała znaczna liczba ryb zakleszczonych w bębnach filtrujących pomp. Dwa reaktory powróciły już do pracy, trzeci wymaga dalszej kontroli a czwarty pozostanie wyłączony do 23 stycznia kiedy to nastąpić ma planowane wcześniej tankowanie.

Chris Ratcliffe

Elektrownie często korzystają z wody morskiej do chłodzenia swoich reaktorów i systemów turbin. Narażają się w ten sposób na zagrożenia środowiskowe. Praca leżącej na terenie Wielkiej Brytanii elektrowni EDF Torness była kilkukrotnie zatrzymywana z powodu nadmiernej ilości wodorostów. Szwecka elektrownia położona w Oskarshamn, w 2013 roku, została zamknięta na czas usuwania meduz z zatkanych wodociągów.

Obecnie budowana przez firmę EDF elektrownia w południowo-zachodniej Anglii, zostanie wyposażona w system powrotu ryb. Będą one odfiltrowywane i wysyłane z powrotem do Kanału Bristolskiego. Firma apeluje o pozwolenie na wprowadzenie “akustycznego środka odstraszającego ryby”, który utrzymywałby je z dala od elektrowni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane