Rynek chciał gołębiej konferencji

  • Przemysław Kwiecień
opublikowano: 07-11-2014, 00:00

Za nami nietypowa konferencja Europejskiego Banku Centralnego, przede wszystkim ze względu na reakcje rynku.

Wygląda to tak, jakby rynek chciał za wszelką cenę znaleźć pretekst do wyprzedaży euro. Kiedy tylko prezes EBC Mario Draghi pojawił się przed mikrofonem, euro zaczęło tracić i kurs EUR/USD osunął się z 1,2520 do 1,24 (a przejściowo nawet lekko poniżej), mimo iż szef banku nie ogłosił żadnych nowych działań. Nie było mowy o lepszych warunkach TLTRO, o nowych pomysłach na szybsze skupowanie aktywów, a takich głosów nie brakowało na rynku przed posiedzeniem. Nie było tym bardziej mowy o kupowaniu rządowych obligacji, na co rynek miał jeszcze nadzieję do niedawna.

Jedynym konkretem było ujęcie w komunikacie stwierdzenia, że programy powinny sprawić, iż bilans EBC wróci do poziomu z wczesnego 2012 r., kiedy przejściowo przekraczał 3 bln EUR. Jednak nie jest to nowość, bo Mario Draghi o takich sumach mówił już wcześniej, a miesiąc temu powtarzał, że sama suma bilansowa nie jest celem EBC. Jeśli doszukiwać się gołębich stwierdzeń, to mieliśmy też zapewnienie, że eksperci EBC będą pracować nad niestandardowymi rozwiązaniami, tak aby w razie czego były one gotowe do użycia. Bank uniknie wtedy sytuacji, która wydarzyła się ostatnio, że przez długi okres nie był w stanie rozpocząć skupu ABS. Nie oznacza to, że dodatkowe rozwiązania będą wprowadzone, ale dla rynku jest to sygnał, że szansa na to istnieje.

Koniec końców — nie wydarzyło się nic nadzwyczajnego.

Naszym zdaniem, Mario Draghi nie powiedział nic nowego, co miałoby akurat w tym momencie osłabić euro, jednak ruch ten wpisuje się w długoterminowy trend, w ramach którego oczekujemy dotarcia przez kurs do poziomu 1,17 w przyszłym roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień, CFA X-Trade Brokers DM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu