Rynek mieszkaniowy w Wlk. Brytanii wyraźnie wyhamuje, ale krach mało prawdopodobny

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-11-2022, 10:10
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Eksperci oczekuje zdecydowanego wychłodzenia koniunktury na rynku mieszkaniowym w Wielkiej Brytanii, twierdza jednak, że załamanie czy nawet krach są mało prawdopodobne, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Rynek mieszkaniowy na Wyspach Brytyjskich był jednym z największych „beneficjentów” pandemii koronawirusa po tym jak ludzie wpierw zaczęli szukać lokalizacji poza miastami a następnie inwestować zgromadzone w czasie pandemii środki w mieszkania i domu. Tak silny popyt przy bardzo niskiej podaży doprowadziły do spektakularnego wzrostu cen. W nadchodzących miesiącach jednak należy liczyć się z korektą, gdyż rajd już wygasa.

Jak wynika z danych zebranych przez Royal Institution of Chartered Surveyors w październiku 2022 r. ceny domów spadły pierwszy raz od 28 miesięcy. Zniżki oczekiwane są też w kolejnych 12 miesiącach. Najnowsze prognozy mówią o 4,7-proc; spadku cen domów w przyszłym roku, co byłoby pierwszym rocznym spadkiem od ponad dekady. Wstępne szacunki zakładają, że w 2022 r. ceny wzrosną o około 6,3 proc.

Ceny odnotują niewielkie ożywienie i wzrosną o 1,0 proc. w 2024 r. – daleko poniżej oczekiwań dotyczących ogólnej inflacji – a następnie wzrosną o 3,5 proc. w 2025 r.

Spodziewamy się pewnego przywrócenia równowagi, ale niczego takiego, co miało miejsce po światowym kryzysie finansowym, kiedy doszło do krachu. Podaż jest nadal stosunkowo niewielka, co pomaga utrzymać ceny – ocenił Chris Druce z agencji nieruchomości Knight Frank.

Choć część prognoz wskazuje na możliwość nawet 10 proc. korekty od szczytu, eksperci ją jednomyślni, że nawet spadki w takiej skali nie byłyby wystarczające, aby mieszkania stały się przystępne cenowo. Przecena musiałaby sięgnąć co najmniej 15 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane