Rząd jest przeciwny 7-proc. stawce VAT na wszystkie ubranka dziecięce

Polska Agencja Prasowa SA
05-04-2005, 18:39

Rząd jest przeciwny obniżeniu z 22 proc. do 7 proc. stawki podatku VAT na wszystkie ubranka dziecięce, gdyż jest to niezgodne z prawem UE i spowoduje ubytek budżetowy ok. 225 mln zł - podało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie.

Rząd jest przeciwny obniżeniu z 22 proc. do 7 proc. stawki podatku VAT na wszystkie ubranka dziecięce, gdyż jest to niezgodne z prawem UE i spowoduje ubytek budżetowy ok. 225 mln zł - podało Centrum Informacyjne Rządu we wtorkowym komunikacie.

    Dotychczas preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmuje obuwie dziecięce i odzież niemowlęcą produkowaną z dzianin. Natomiast odzież niemowlęca produkowana z tkanin objęta jest 22-proc. stawką.

    Rząd zaopiniował projekt zgłoszony przez Społeczny Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Nasze Dziecko", pod którym podpisało się ponad 117 tys. osób. W marcu Sejm przeprowadził pierwsze czytanie tego projektu, który zakłada, by wszystkie ubranka dziecięce, dla dzieci do 150 cm wzrostu, objęte byłyby preferencyjną stawką. Odnosi się to również do pieluch bawełnianych oraz artykułów mundurowych dla zuchów i harcerzy.

    "Rząd jest przeciwny wprowadzeniu tych zmian. Powodem jest niezgodność zaproponowanych rozwiązań z przepisami Unii Europejskiej. Chodzi tu o szóstą dyrektywę Rady UE z 17 maja 1977 r. dotyczącą podatków obrotowych, która nie przewiduje żadnych odstępstw i ulg w zasadach opodatkowania VAT artykułów dla dzieci"- czytamy w komunikacie.

    Rząd argumentuje również, że obniżenie stawki podatku VAT z 22 proc. do 7 proc. na wszystkie ubrania dziecięce do 150 cm wzrostu spowodowałoby ubytek dochodów budżetowych w wysokości ok. 225 mln zł.

    Również w uchwalonej 11 marca nowelizacji ustawy o podatku VAT posłowie ujednolicili dotychczasowe przepisy i objęli wszystkie ubrań dla niemowląt stawką 7-proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd jest przeciwny 7-proc. stawce VAT na wszystkie ubranka dziecięce