Rząd jest przeciwny propozycji nielimitowanego zwrotu VAT na materiały budowlane

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-04-2005, 21:13

Rząd jest przeciwny propozycji nielimitowanego zwrotu podatku VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych, nad którą pracuje obecnie Sejm, ponieważ mogłoby to doprowadzić do nadużyć i niekontrolowanego wypływu środków publicznych - powiedział w środę PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Rząd jest przeciwny propozycji nielimitowanego zwrotu podatku VAT na materiały budowlane dla osób fizycznych, nad którą pracuje obecnie Sejm, ponieważ mogłoby to doprowadzić do nadużyć i niekontrolowanego wypływu środków publicznych - powiedział w środę PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Wiceminister odniósł się do przedstawionych we wtorek zarzutów Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, iż rząd nie chce, wbrew wcześniejszym obietnicom, wprowadzenia zwrotu podatku VAT na materiały budowlane. Przedsiębiorcy zarzucają rządowi brak poparcia dla projektów ustaw w tej sprawie.

W ubiegłym roku Sejm rozpoczął prace nad dwoma poselskimi (PiS i SLD - przygotowany przez MF) projektami ustaw o kompensacie wydatków poniesionych na budowę i remont mieszkań z tytułu podwyższenia podatku VAT na materiały budowlane z 7 proc. do 22 proc. Nowa stawka obowiązuje od 1 maja 2004 roku.

W trakcie prac, sejmowa Komisja Infrastruktury przyjęła propozycję PiS, określającą, że prawo do zwrotu części VAT ma osoba fizyczna, która poniosła wydatki związane z zakupem materiałów budowlanych na budowę i rozbudowę budynku mieszkalnego lub jego remont albo zakup nowo wybudowanego budynku. Aby uzyskać zwrot podatku, osoba ta musi przedstawić faktury na zakup materiałów.

"Nie możemy zgodzić się na zwrot podatku bez żadnego limitu, ponieważ prowadziłoby to do licznych nadużyć. Obawiamy się, że bardzo łatwe byłoby sfałszowanie faktury i wyłudzanie na tej podstawie zwrotu VAT-u. Jest to pomysł na rozdawanie pieniędzy publicznych" - uważa Neneman.

Według wiceministra, rząd nie zgłosi nowego projektu ustawy regulującej kwestie zwrotu VAT na materiały budowlane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Rząd jest przeciwny propozycji nielimitowanego zwrotu VAT na materiały budowlane