Rząd min. o propozycji zmian w przepisach o lustracji majątkowej

opublikowano: 15-01-2007, 20:29

Funkcjonariusze państwowi będą zobowiązani nie tylko do przedstawienia stanu majątkowego, ale także do wskazania jego źródeł, powiedział szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski.

Na wtorkowym posiedzeniu rządu, ministrowie m.in. zajmą się rządowym projektem zmian w przepisach dotyczących lustracji majątkowej. Chodzi o ustawę o ograniczeniach związanych z pełnieniem funkcji publicznych.

Jak powiedział szef komitetu stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski, funkcjonariusze państwowi będą zobowiązani nie tylko do przedstawienia stanu majątkowego, ale także do wskazania jego źródeł.

Ponadto osoby te będą musiały poinformować o stanie posiadania współmałżonków, również w przypadku rozdzielności majątkowej. Wszystkie oświadczenia majątkowe mają być jawne, z wyjątkiem - jak powiedział Gosiewski - oświadczeń np. oficerów wywiadu.

Zgodnie z projektem, obowiązkowi lustracji majątkowej mają podlegać wszyscy funkcjonariusze państwowi - od prezydenta poczynając, a na prezesach spółek Skarbu Państwa, banków państwowych i Narodowego Funduszu Zdrowia, kończąc.

W projektowanej ustawie uwzględnione mają też być osoby pracujące w samorządzie terytorialnym (włącznie z dyrektorami jednostek organizacyjnych podległych tym samorządom) oraz parlamentarzyści, sędziowie, prokuratorzy, osoby na kierowniczych stanowiskach w policji i innych służbach mundurowych, a także funkcjonariusze służby dyplomatycznej.

Obowiązkowe ma być również ujawnianie odrębnego majątku współmałżonka osoby publicznej oraz wszystkich umów, które w ciągu pięciu lat od złożenia oświadczenia służyły przekazaniu majątku przez osoby pełniące funkcje publiczne innej osobie.

Sprawdzenie prawdziwości zeznań majątkowych będzie zadaniem urzędów skarbowych, które będą miały pół roku na wskazanie nieprawidłowości w tych dokumentach. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, sprawą zajmie się Centralne Biuro Antykorupcyjne.

Jeśli autor oświadczenia nie udowodni w pełni legalności swego majątku, to ta jego część, której źródło nie zostało udowodnione, ma podlegać przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, na podstawie wyroku sądowego. Karane będzie niezłożenie oświadczenia, bądź podanie w nim nieprawdy.

Gosiewski liczy, że projekt ustawy o lustracji majątkowej zostanie uchwalony przez Sejm w połowie roku.

Rząd ma we wtorek również przyjąć stanowisko wobec proponowanej przez SLD zmiany ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Sojusz chce, by kandydatów na stanowisko sędziego TK mógł zgłaszać również prezydent, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego, Zgromadzenie Ogólne Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego i Krajowa Rada Sądownictwa. Zgodnie z obecnie funkcjonującymi przepisami, takie prawo ma grupa co najmniej 50 posłów lub Prezydium Sejmu.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane