Rząd nadal próbuje walczyć z kryzysem

Eugeniusz Twaróg, Katarzyna Sadowska
opublikowano: 22-07-2009, 07:20

Na walkę z kryzysem rząd ma już 25 mld zł. Wciąż na papierze.

30 lipca Bank Gospodarstwa Krajowego chce podpisać pierwsze umowy z bankami na poręczenia kredytowe dla firm. Chodzi o program wart około 20 mld zł.

— To optymistyczny termin — ocenia Włodzimierz Grudziński, który z ramienia Związku Banków Polskich uczestniczy w pracach komitetu sterującego rządowego programu "Wspieranie przedsiębiorczości z wykorzystaniem poręczeń i gwarancji BGK".

— To termin realistyczny — twierdzi Marcin Murawski, wiceprezes BGK.

Włodzimierz Grudziński uważa, że w lipcu możliwe do podpisania będą co najwyżej umowy na poręczenia indywidualne, czyli dla pojedynczych kredytów. Na portfelowe, o które wszystkim chodzi, trzeba będzie być może jeszcze poczekać. Jak długo? To zależy od Komisji Nadzoru Finansowego i Ministerstwa Finansów.

— Sprawa rozbija się o sposób zawiązywania rezerw przez BGK. Minister wymaga stworzenia odpowiedniego modelu oceny ryzyka. Podobne jest też stanowisko Komisji — wyjaśnia Włodzimierz Grudziński.

Więcej w środowym "Pulsie Biznesu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg, Katarzyna Sadowska

Polecane