Czytasz dzięki

Rząd negatywnie o poselskiej propozycji dotyczącej emerytur górniczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2006, 16:45

Rząd negatywnie zaopiniował poselskie propozycje zmian w uprawnieniach emerytalnych dla byłych pracowników zlikwidowanych kopalń Dolnośląskiego Zagłębia Węgla Kamiennego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Rząd negatywnie zaopiniował poselskie propozycje zmian w uprawnieniach emerytalnych dla byłych pracowników zlikwidowanych kopalń Dolnośląskiego Zagłębia Węgla Kamiennego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

We wtorek rząd rozpatrzył poselski projekt zmian w ustawie o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w latach 2003-2006.

Posłowie chcą przyznać emerytury osobom, które udowodnią, że ich czas pracy pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy wraz z okresem pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową łącznie wynosił 15 lat, w tym przez minimum 5 lat pracowały jako górnicy pod ziemią.

Sejm poprzedniej kadencji znowelizował ustawę o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego przyznając prawo do emerytury górniczej osobom, które przez co najmniej dwadzieścia lat wykonywały pracę górniczą i przebywały na rencie, z zastrzeżeniem, iż okres pracy górniczej nie może być krótszy niż 10 lat.

Z komunikatu CIR wynika, że zdaniem rządu dla byłych pracowników zlikwidowanych kopalni Dolnośląskiego Zagłębia Węgla Kamiennego już dwukrotnie liberalizowano zasady przechodzenia na emeryturę górniczą.

"Dalsze przyznawanie preferencyjnych uprawnień emerytalnych może spowodować niezadowolenie innych grup społecznych, będących w trudnej sytuacji ekonomicznej, które zaczną oczekiwać podobnego traktowania. W efekcie mogłoby to doprowadzić do destabilizacji finansowej systemu emerytalnego" - napisano w komunikacie.

Należy podkreślić - napisano w komunikacie - że trudna sytuacja byłych pracowników zlikwidowanych kopalń Dolnośląskiego Zagłębia Węgla Kamiennego nie wymaga tworzenia preferencji wáuzyskiwaniu prawa do emerytury górniczej, ale tworzenia nowych miejsc pracy w innych sektorach gospodarki oraz udzielania pomocy społecznej.

"Poselska propozycja jest także sprzeczna z zasadami, przyjętymi w zreformowanym systemie ubezpieczeń społecznych" - uznał we wtorek rząd.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane