Rząd o nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 24-01-2006, 18:47

Rząd proponuje, aby w roku kwotowym 2006/2007 pierwszeństwo w dostępie do krajowej rezerwy kwoty mlecznej mieli producenci, którzy spełnili warunki w obecnym roku, ale nie otrzymali takiej kwoty z powodu jej wyczerpania - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) we wtorkowym komunikacie.

Rząd proponuje, aby w roku kwotowym 2006/2007 pierwszeństwo w dostępie do krajowej rezerwy kwoty mlecznej mieli producenci, którzy spełnili warunki w obecnym roku, ale nie otrzymali takiej kwoty z powodu jej wyczerpania - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR) we wtorkowym komunikacie.

Rada Ministrów na wtorkowym posiedzeniu zajęła stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.

Kwota mleczna to przydzielony limit produkcji mleka, czyli ilość mleka wyprodukowana w ciągu roku kwotowego, którą producent może wprowadzić do obrotu.

Druga zmiana zapowiadana przez rząd, polegałaby na możliwości wcześniejszego zwrotu zaliczek, które rolnicy wpłacają na poczet kar za przekroczenie przyznanej kwoty mlecznej.

Obecnie mleczarnie pobierają zaliczki na poczet kar po 0,20 zł od każdego litra mleka ponad limit, zaś unijna kara wynosi ok. 1,2 zł za litr. 

Rząd proponuje też zmianę przepisu ograniczającego obrót indywidualny kwotami mlecznymi w obrębie oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego (ARR). Zniesienie tego ograniczenia umożliwi rolnikom sprzedaż przyznanej im kwoty mlecznej poza własnym województwem. Obrót kwotami referencyjnymi byłby dobrowolny i wynikałby z indywidualnej decyzji każdego producenta - czytamy w komunikacie CIR.

Obecnie obowiązuje regionizacja kwot, co sprawia, że w niektórych województwach rolnicy przekraczają limity produkcyjne i płacą kary, a w niektórych przyznane kwoty mleczne są niewykorzystywane.

Według komunikatu, rząd chce też zmodyfikować zapis uniemożliwiający rolnikom sprzedawanie przez dwa lata kwoty mlecznej, w przypadku kiedy uzyskał dodatkową kwotę z rezerwy. Warunkiem jest jednak zrzeczenie się części kwoty uzyskanej z rezerwy.

Zdaniem rządu, w ustawie z 20 kwietnia 2004 roku o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych konieczne są zmiany. Wynika to z obecnej sytuacji na rynku mleka i jego przetworów. W traktacie akcesyjnym z Unią Europejską Polska wynegocjowała, że w latach 2005/2006 producenci mleka będą mogli sprzedać mleczarniom 8,5 mln ton mleka. Istnieje zagrożenie przekroczenia tego limitu.

Rząd uważa, że zmiany te powinny być wprowadzone jak najszybciej, aby znowelizowana ustawa mogła wejść w życie 1 kwietnia 2006 roku. Jednocześnie proponuje, aby zmiany o charakterze administracyjnym zostały wprowadzone w ustawie kompetencyjnej, która będzie przygotowana pod koniec 2006 r. Chodzi o to, by prace nad nimi nie zagroziły terminowemu wejściu w życie przepisów priorytetowych - wyjaśniło CIR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane