Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Służbie Celnej

DI, ISB
opublikowano: 29-01-2008, 15:58

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o  Służbie Celnej, która znacznie poprawi sytuację materialną oraz perspektywy zawodowe celników, wynika z wtorkowych wypowiedzi ministra finansów Jacka Rostowskiego.

W projekcie nowelizacji przyjętej przez rząd uchylono przepis nakazujący obligatoryjne zwolnienie funkcjonariusza ze służby w sytuacji, gdy toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub w przypadku jego tymczasowego aresztowania. Wprowadzono również nowe przepisy zapewniające funkcjonariuszom celnym prawo powrotu do służby w przypadku, gdy na mocy orzeczeń sądowych oskarżenie okaże się nieprawdziwe.

"Za uchyleniem przepisów dotyczących obligatoryjnego zwolnienia funkcjonariusza ze służby przemawia ich zbyt restrykcyjny charakter w porównaniu do działań podejmowanych wobec funkcjonariuszy innych służb. Wieloletnia praktyka wskazuje, że postępowania w sprawach o umyślne popełnienie przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego oparte są często na pomówieniach, a postępowania w tych sprawach toczą się przez wiele lat i kończą w wielu przypadkach wydaniem wyroku uniewinniającego" - powiedział Rostowski podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Minister finansów zapowiedział także zmiany w zasadach awansu funkcjonariuszy celnych. Dotąd celnik nie mógł awansować częściej niż raz na dwa lata, po nowelizacji awans będzie przyznawany nie później niż po 5 latach od poprzedniego.

Funkcjonariusze celni otrzymają także wymierne korzyści finansowe. Za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymają ustawowe wynagrodzenie, podczas, gdy obecnie odbierali czas wolny.

"Funkcjonariusze celni otrzymają, ale po zakończeniu protestu, podwyżkę od 1 stycznia 2008 roku średnio o 500 zł na etat. Sposób podziału zostanie wypracowany przez resort finansów i przedstawicieli celników, w tym związki zawodowe" - wyjaśnił Rostowski.

Pierwotnie pracownicy Służby Celnej mieli otrzymać w tym roku podwyżki w wysokości średnio 245 zł. Od kilku miesięcy trwają protesty celników, którzy domagają się m.in. podwyżek o 1500 zł.

Minister finansów nadmienił, że w celu maksymalnego uproszenia procedur i przyspieszenia koniecznych zmian większość przedstawionych propozycji zostanie wprowadzona w formie rozporządzenia. Dzięki temu uda się to przeprowadzić w ciągu "kilku dni".

Dłużej natomiast potrwają prace nad "ustawa modernizacyjną", która pozwoli traktować służby celne w sposób zbliżony do innych służb mundurowych ze wszystkimi związanymi z tym przywilejami.

"Proces zbliżania warunków pracy i wyposażenia służby celnej do ekwiwalentnych warunków pracy służb mundurowych potrwa kilka lat, ale maksymalnie do 2011 roku. Projekt ustawy, przygotowany wspólnie przez resort finansów i celników do końca kwietnia, przedstawimy na pierwszym majowym posiedzeniu rządu. Ustawa zostanie skierowana na szybką ścieżkę legislacyjną" - zapowiedział minister.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane