Rząd Szwajcarii chce skończyć z dyskryminacją podatkową małżeństw

opublikowano: 23-03-2018, 12:17
aktualizacja: 23-03-2018, 12:18

Rząd Szwajcarii planuje zmienić przepisy podatkowe, które są niekorzystne dla małżeństw.

Obecnie w Szwajcarii dochód małżeństw jest łączony i wspólnie opodatkowany. Oznacza to, że są one w mniej korzystnej sytuacji niż pary pozostające w nieformalnych związkach, które korzystają z odrębnego opodatkowania. Według proponowanych nowych zasad, małżeństwa miałyby możliwość wyliczenia podatku na dwa sposoby: dotychczasowy oraz taki jakby były związkiem nieformalnym. Zapłaciłyby niższą kwotę wynikającą z obu wyliczeń.

- Celem planu jest zakończenie kontrowersji trwających od kilku dekad i usunięcie dodatkowego obciążenia, niezgodnego z konstytucją, którego doświadczają małżeństwa – głosi komunikat rządu.

Zmiany planowane są także w przypadku par żyjących w  związkach nieformalnych posiadających dzieci. Dotychczas mogły one odliczać sobie ulgę na dziecko tak jak małżeństwa. Po zmianach ta możliwość ma zniknąć, bo rząd uznał iż była to jedna z „kar” stosowanych wobec małżeństw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.ch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu