Rząd wesprze samorządy kwotą 8,7 mld zł z budżetu państwa, by mogły korzystać z funduszy UE

  • PAP
opublikowano: 26-04-2023, 11:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rząd wesprze samorządy z 16 regionów kwotą 8,7 mld zł z budżetu państwa, by mogły korzystać z funduszy UE - poinformował w środę minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda. Dodał, że z każdym z marszałków będą podpisywane aneksy do już podpisanych kontraktów programowych.

Mopic

"Podjąłem decyzje, że samorządowi beneficjenci będą mogli otrzymać dodatkowe dofinansowanie wymaganego wkładu własnego. Ułatwi to pozyskiwanie środków finansowych dla tych samorządów, które w ramach swoich budżetów nie byłyby w stanie wygospodarować dodatkowych środków finansowych, po to, aby skorzystać ze środków europejskich" - poinformował w środę podczas konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

Wyliczył, że do dyspozycji będzie ponad 7,7 mld zł, z czego 2,4 mld zł to uzupełnienie wkładu własnego na projekty z środków Europejskiego Funduszu Regionalnego. Ponadto - jak dodał - ok. 3,7 mld zł to uzupełnienie wkładu własnego na projekty do środków z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus oraz 1,5 mld zł - uzupełnienie wkładu środków z funduszu na Rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

"Oprócz tego jeszcze ponad 1 mld zł przeznaczamy na współfinansowanie projektów państwowych jednostek budżetowych oraz jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zadań zleconych administracji rządowej za pośrednictwem poszczególnych dysponentów" - powiedział Puda.

Wyjaśnił, że oznacza to, iż po uzupełnieniu środków programów regionalnych środkami z budżetu państwa rząd wesprze kwotą ponad 8,7 mld zł samorządy z 16 regionów.

"Mamy widoczne zróżnicowanie tych alokacji. Mamy zróżnicowane kwoty w zależności od tego, kto jest beneficjentem w regionie tym ogólnym, regionie rozwijającym się, czy regionie już rozwiniętym" - stwierdził Puda. Dodał, że kwoty dofinasowania to kwoty wynikające z pewnego podziału alokacji pomiędzy wkłady własne. "I tak w tych normalnych regionach to 15 proc., w regionach rozwijających się ten wkład własny to 30 proc., a w regionach rozwiniętych to 50 proc." - wskazał minister.

Poinformował też, że przyznane środki będą ujęte w kontraktach programowych, co spowoduje ich gwarancje wykorzystania dla poszczególnych województw. "Zrobimy to w drodze aneksów, czyli będziemy podpisywać z każdym z marszałków, z każdym województwem, aneksy do już podpisanych kontraktów programowych, po to, aby udało się zrealizować te środki finansowe" - zaznaczył Puda.

Jako pierwsze umowę na dofinansowanie wkładów własnych podpisało województwo dolnośląskie, które otrzyma z budżetu państwa miliard złotych. Wymagany wkład własny dla projektów unijnych na Dolnym Śląsku wynosi 30 proc., natomiast budżet unijny dla Dolnego Śląska na lata 2021-2027 to prawie 11 miliardów złotych.

Z informacji MFiPR wynika, że pozostałe województwa podpiszą umowy o dofinansowanie wkładów własnych w ciągu najbliższych tygodni.

W nowej perspektywie budżetu funduszy unijnych na lata 2021-2027 Polska otrzyma łącznie 76 mld euro, w tym 72,2 mld euro to środki w ramach polityki spójności oraz 3,8 mld euro z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Województwa dostaną 44 proc. całej puli, co stanowi ok. 153 mld zł – wylicza Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

W ramach programów regionalnych finansowane będą inwestycje i przedsięwzięcia lokalne, szczególnie w takich obszarach priorytetowych, jak ochrona środowiska, technologie cyfrowe, energetyka i transport, rozwój przedsiębiorczości, poprawa infrastruktury społecznej czy lepszy dostęp do edukacji, ochrony zdrowia i kultury.

Pula pieniędzy na poszczególne województwa jest dosyć mocno zróżnicowana. Nominalnie najmniej pieniędzy będzie mieć do dyspozycji woj. opolskie i lubuskie – odpowiednio 920 mln euro oraz 860 mln euro. Z kolei największy budżet (uwzględniając też 4,4 mld euro z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji) do wykorzystania będą miały woj.: śląskie – aż 4,8 mld euro, łódzkie i małopolskie – po ok. 2,6 mld euro. Uwzględniając zaś także program dla Polski Wschodniej, do liderów można też zaliczyć woj. lubelskie – niemal 3 mld euro, oraz podkarpackie – ok. 2,6 mld euro.

Program dla Polski Wschodniej to 2,5 mld euro dostępne tylko dla województw: lubelskiego, podlaskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz podregionu mazowieckiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane