Rząd za zawieszeniem progu 50-proc. długu publicznego do PKB

PAP
opublikowano: 16-07-2013, 15:17

Rząd opowiedział się we wtorek za zawieszeniem progu 50-proc. długu publicznego do PKB - wynika z wtorkowego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu. Zmianę taką przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Zobacz więcej

Minister finansów Jacek Rostowski, fot. Marek Wiśniewski

"Projektowana zmiana +zawiesza+ w 2013 r. ograniczenia dotyczące zachowania relacji deficytu budżetu państwa do jego dochodów w ramach przekroczenia tzw. pierwszego progu ostrożnościowego (tj. gdy relacja państwowego długu publicznego do PKB jest większa niż 50 proc. i nie przekracza 55 proc.) oraz tzw. tymczasowej reguły wydatkowej" - napisano w komunikacie CIR.

Zdaniem CIR zmiana to istotny element umożliwiający podjęcie działań o charakterze antycyklicznym, poprzedzającym wdrożenie tzw. stabilizującej reguły wydatkowej.

"Zawieszenie ww. przepisów uzasadnione jest tym, że ich utrzymanie spowodowałoby – w warunkach spowolnienia gospodarczego w Polsce wynikającego z kryzysu w strefie euro - procykliczne spotęgowanie tego spowolnienia zamiast antycyklicznego przeciwdziałania temu zjawisku" - wyjaśniono w komunikacie.

Zgodnie z informacją CIR ograniczenie wydatków jest konieczne - w warunkach ubytku dochodów - ze względu na pogarszającą się koniunkturę gospodarczą oraz ze względu na wiążący charakter limitu deficytu budżetowego. Wskazano, że określona w art. 86 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansach publicznych procedura przy przekroczeniu tzw. pierwszego progu ostrożnościowego (50 proc. długu do PKB)

w warunkach spowolnienia wymusza zacieśnienie polityki fiskalnej. Zaznaczono, że w obecnych warunkach miałoby to wyraźny wymiar procykliczny.

"Ograniczenie obowiązujących w Polsce reguł fiskalnych zalecił m.in. Międzynarodowy Fundusz Walutowy" - podkreślono. "Obowiązujące w Polsce mechanizmy, szczególnie tzw. tymczasowa reguła wydatkowa i procykliczne ograniczanie wydatków, w tym prorozwojowych, utrudniałoby lub uniemożliwiało skuteczne przeciwdziałanie dalszemu pogłębianiu się spowolnienia gospodarczego" - dodano.

W komunikacie poinformowano, że w tych warunkach niemożność zwiększenia deficytu na skutek działania procedury po przekroczeniu 50 lub 55 proc. PKB przez państwowy dług publiczny nie służyłaby ani wyjściu z procedury nadmiernego deficytu, ani stabilizacji polskich finansów publicznych.

"Zgodnie więc z rekomendacjami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i z dyrektywą Rady 2011/85/UE w sprawie wymogów dla ram budżetowych państw członkowskich, za konieczne uznaje się pilne wprowadzenie trwałej, antycyklicznej, stabilizującej reguły wydatkowej. Z tego względu propozycje rozwiązań +zawieszających+ obecne regulacje są w pełni uzasadnione, bezpieczne i pozwalają osiągnąć powyższe cele" - zaznaczono.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Polityka / Rząd za zawieszeniem progu 50-proc. długu publicznego do PKB