Rząd zagrał fair

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 22-07-2009, 00:00

Tym razem resort finansów sprzedał polskim funduszom dolarowe obligacje.

Tym razem resort finansów sprzedał polskim funduszom dolarowe obligacje.

Dwa tygodnie temu 2 mld USD. Wczoraj 1,5 mld USD. To wynik emisji 10-letnich obligacji dolarowych przeprowadzonych przez resort finansów. Pierwsza wzbudziła ogromne kontrowersje. Polskie fundusze skarżyły się na łamach "Pulsu Biznesu", że resort finansów je dyskryminował przydzielając praktycznie całą emisję zagranicznym graczom.

— Tym razem emisja została przeprowadzona w dużo lepszy sposób. Wygląda na to, że redukcje były proporcjonalne i wszystkich obowiązywały takie same zasady — mówi Ryszard Trepczyński, wiceprezes Pioneer Pekao Investment Management.

Według naszych informacji inwestorzy złożyli zapisy na 5 mld USD, co oznacza 70 proc. redukcję.

Praktycznie wszyscy eksperci sugerowali też, że Polska sprzedała obligacje za tanio. Warunki drugiej transzy były takie same — kupon wyniósł 6,4 proc., a spread 290 pkt.

— Rynek żyje swoim życiem. W chwili pierwszej emisji spread wynosił 290 pkt, teraz się zawęził o około 30 pkt. Cały czas jednak można mówić, że cena jest bardzo atrakcyjna dla kupujących, a z perspektywy budżetu obligacje sprzedawane są tanio — mówi anonimowo zarządzający.

— Obligacje emitowane były po 99,8 USD a obecnie na rynku wtórnym handluje się po 102. To dowód, że inwestorzy uznają je za bardzo atrakcyjne — dodaje inny zarządzający.

W poniedziałkowym "Parkiecie" Dominik Radziwiłł, wiceminister finansów, bronił wyceny. Przekonywał, że parametry emisji były korzystne w odniesieniu do rynkowych wskaźników i innych emisji. Tymczasem pod koniec ubiegłego tygodnia emisję obligacji o wartości 1 mld EUR przeprowadziły Węgry, które jeszcze kilka miesięcy temu były w poważnych tarapatach. Wyemitowały pięcioletnie obligacje ze spreadem 395 pkt. Z powodu różnych okresów zapadalności i walut tych dwóch emisji nie da się w prosty sposób porównać, ale wnioski wyciągnąć można.

Grzegorz Nawacki

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu