Rząd zajmie się ustawą o wsparciu działalności innowacyjnej

PAP
08-10-2007, 19:28

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej. Proponowane przez ministra gospodarki regulacje mają przyczynić się do utworzenia nowych miejsc pracy w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Projekt przewiduje powstawanie nowych linii produkcyjnych w tych firmach, dzięki czemu zwiększy się ich konkurencyjność na rynku. W intencji projektodawcy, udzielanie małym i średnim przedsiębiorstwom kredytów technologicznych przez banki komercyjne i premii technologicznych przez Bank Gospodarstwa Krajowego umożliwi szybsze iábardziej efektywne wdrażanie innowacyjnych technologii w polskiej gospodarce.

Rada Ministrów omówi też projekt noweli ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmienione przepisy, autorstwa ministra zdrowia, mają stworzyć podstawę prawną umożliwiającą rządowi wydanie rozporządzenia wprowadzającego pierwszy äNarodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego" na lata 2009-2013. Przygotowany przez ministra zdrowia oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie Program ma służyć wiedzy w społeczeństwie na temat zapobiegania, rozpoznawania i leczenia chorób psychicznych.

W kolejnym punkcie obrad rząd zajmie się autopoprawką do projektu zmian Kodeksu karnego wykonawczego. Rzecz dotyczy odbywania kary w zakładzie zádozorem elektronicznym. Do odbywania kary w takim zakładzie będzie kwalifikować komisja penitencjarna za zgodą skazanego. Mają trafić tam osoby skazane na karę aresztu, zastępczą karę aresztu lub zastępczą karę pozbawienia wolności, aátakże na karę pozbawienia wolności do 3álat. Nie będą tam kierowane osoby skazane za przestępstwa seksualne. Zgodnie z projektem autopoprawki, więzień w takim zakładzie będzie mógł otrzymać zezwolenie na opuszczenie go na okres nie przekraczający 10ágodzin dziennie.

Rząd omówi też kilka swoich rozporządzeń, w tym w sprawie "postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko członka zarządu wániektórych spółkach handlowych" oraz w sprawie "programu badań statystycznych statystyki publicznej na 2008 rok".

Rada Ministrów ma przyjąć uchwałę na temat "Strategii rozwoju nauki wáPolsce do 2015 r."

Rząd zamierza przeznaczać 2,5-krotnie większe, niż do tej pory, nakłady na rozwój sektora badawczo-rozwojowego. Przygotowana strategia zakłada coroczny i systematyczny wzrost nakładów o ponad 10 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Pieniądze na finansowanie polskiej nauki będą pochodziły również z funduszy strukturalnych UE. Przewidziana jest konsolidacja i komercjalizacja jednostek badawczo-rozwojowych, a ich podstawowym zadaniem ma być ma być realizacja programów i badań naukowych z korzyścią dla gospodarki.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Rząd zajmie się ustawą o wsparciu działalności innowacyjnej