Rząd znów broni złotego

ONO
opublikowano: 18-05-2009, 11:53

W ciągu tygodnia złoty stracił ponad 2  proc. do euro. Gorszy jest tylko węgierski forint. Byłoby jeszcze gorzej, gdyby nie działania rządu. Ten, za pośrednictwem BGK, od kilku dni broni naszej waluty.

- Dziś złotym rządzić powinien sentyment na rynkach globalnych, a ten od kilku dni nie jest najlepszy. Nie wykluczamy więc pewnego osłabienia polskiej waluty – nadmiernemu osłabieniu od kilku dni dość skutecznie przeciwdziała sprzedawanie waluty przez rząd za pośrednictwem BGK – czytamy w porannym raporcie Departamentu Rynków Finansowych BRE Banku.

Ostatnie zdanie postawiło nas na nogi. Poprosiliśmy o szczegóły.

- BGK powstrzymał dalsza deprecjację złotego i to tanim kosztem. Robi z wieloma bankami transakcje na "niezbyt duże kwoty", co biorąc pod uwagę płynność rynku skutecznie zniechęca do gry przeciw złotemu – wyjaśnił nam Ernest Pytlarczyk z BRE Banku.

Więcej nie chciał nam powiedzieć, bo BGK jest klientem BRE Banku.

Od czasu słynnej, werbalnej interwencji premiera Donalda Tuska, który nie chciał dopuścić do 5 zł za euro, BGK interweniował już kilka razy. Czy to działa?

- Interwencje mogą być skuteczne, kiedy płynność rynku nie jest duża. Krajowy rynek jest płytki, więc takie działania mogą mieć sens. Zwłaszcza, że nie są angażowane rezerwy walutowe, a tylko środki unijne, których część nie jest wymieniana w banku centralnym tylko bezpośrednio na rynku. Nie zawsze jest jednak tak, iż interwencja przekłada się na silny ruch. Główną rolą jest przecież stabilizowanie kursu waluty, co ma chociażby miejsce w ostatnich dniach. Kurs EUR/PLN nie zdołał pokonać poziomu 4,50 mimo pogorszenia się globalnego klimatu – komentuje Marek Rogalski, analityk DM BOŚ.

Przed 11.30 za euro rynek międzybankowy płacił 4,47 zł, a za franka 2,96 zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO

Polecane