Rzeczkowska: nie zakładamy drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa

  • PAP
opublikowano: 08-09-2022, 06:45
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie zakładamy drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa – powiedziała PAP w podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

W projekcie ustawy budżetowej na 2023 rok znalazł się zapis, który umożliwia premierowi blokowanie wydatków budżetu i kierowanie zablokowanych kwot na obsługę długu publicznego. Jak powiedziała PAP w podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu minister finansów Magdalena Rzeczkowska, to rozwiązanie ma zwiększyć elastyczność budżetu w tej części.

Magdalena Rzeczkowska
Magdalena Rzeczkowska

„To jest dodatkowe rozwiązanie, które daje większą elastyczność i bezpieczeństwo pod względem obsługi długu publicznego. Koszty obsługi długu wzrosły, w budżecie zaplanowano je na kwotę 66 mld zł, co wynika ze wzrostu stóp i z powodu kryzysu, wywołanego wojną na Ukrainie. W tej sytuacji bardzo ważne jest terminowe regulowanie zobowiązań państwa i ich obsługa na właściwym poziomie” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Na pytanie, czy jest to rodzaj zabezpieczenia na wypadek dalszego wyraźnego wzrostu kosztów obsługi długu publicznego, minister finansów zaprzeczyła.

„To jest rozwiązanie, które daje większą elastyczność i szybkość reagowania, ale nie zakładamy drastycznego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia państwa” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane