S&P podtrzymuje, że reformy fiskalne nowego rządu mogą dać Polsce wyższy rating

Internet Securities
opublikowano: 23-05-2005, 13:28

Agencja ratingowa Standard & Poor’s podtrzymała w poniedziałek wcześniejsze zapowiedzi, że w przypadku opracowania przez rząd, który zostanie wyłoniony po wrześniowych wyborach, programu reform fiskalnych może podnieść ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Agencja podkreśliła w raporcie „Ratingi suwerenne w Europie.

Agencja ratingowa Standard & Poor’s podtrzymała w poniedziałek wcześniejsze zapowiedzi, że w przypadku opracowania przez rząd, który zostanie wyłoniony po wrześniowych wyborach, programu reform fiskalnych może podnieść ocenę wiarygodności kredytowej Polski. Agencja podkreśliła w raporcie „Ratingi suwerenne w Europie. Maj 2005”, że brak reform fiskalnych może natomiast doprowadzić do obniżenia ratingu.

„W średnim okresie ratingi Polski mogą zostać podwyższone, jeśli rząd, który zostanie wyłoniony po tegorocznych wyborach opracuje program reformy fiskalnej prowadzącej do trwałego obniżenia deficytu i długu poniżej poziomów obecnie prognozowanych przez Standard & Poor’s” – podano w raporcie.

Agencja podkreśla, że taka reforma zwiększyłaby szanse na planowane przez Polskę przyjęcie euro przed 2010 rokiem.

S&P sygnalizowała możliwość podniesienia ratingów w przypadku podjęcia takich reform przez nowy rząd już w marcu br., kiedy podwyższyła perspektywę ratingu Polski do „pozytywnej” ze „stabilnej”, potwierdzając jednocześnie długoterminowy rating na poziomie „BBB+”, krótkoterminowy rating na poziomie „A-2”, oraz ratingi w walucie krajowej na poziomie „A-„ (długoterminowy), oraz „A-2” (krótkoterminowy).

„I na odwrót, przy braku reform fiskalnych deficyt ‘general government’ może powrócić do ok. 6-7% PKB w 2006-2008 roku, wywołując nacisk na obniżenie ratingów Polski” – czytamy dalej w raporcie.

Agencja przypomina, że pozytywna perspektywa ratingów odzwierciedla stopniową poprawę tendencji w polityce fiskalnej począwszy od 2005 roku oraz dobre perspektywy gospodarcze Polski oraz bezpieczną pozycję, jeśli chodzi o pozycję zewnętrzną kraju.

Reformy fiskalne z tzw. planu Hausnera dadzą, według S&P, oszczędności w wydatkach publicznych rzędu 0,6% PKB rocznie w latach 2005-2007. Agencja nawołuje jednak do dalszych reform, aby deficyt budżetowy tzw. „general government” spadł z prognozowanych na 2005 rok 5,9% i 5,2% oczekiwanych w 2006 roku.

Według danych przedstawionych w ub. tygodniu przez Ministerstwo Finansów, deficyt general government w 2005 roku wyniesie 3,6% PKB wg unijnej metodologii ESA 95 wobec 4,8% odnotowanych w 2004 roku oraz wobec unijnego limitu 3,0% PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane