Sąd odroczył rozprawę w sprawie Eska Nord przeciwko KRRiTV

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-10-2005, 14:23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał we wtorek sprawę trójmiejskiego radia Eska Nord, które zaskarżyło dwie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznające tej stacji koncesję na nadawanie programu. Wcześniej decyzje KRRiT spowodowały, że sąd zakazał radiu emisji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał we wtorek sprawę trójmiejskiego radia Eska Nord, które zaskarżyło dwie decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznające tej stacji koncesję na nadawanie programu. Wcześniej decyzje KRRiT spowodowały, że sąd zakazał radiu emisji.

Rozprawa została odroczona.

Eska Nord jest komercyjną stacją radiową; nie należy do ogólnopolskiej sieci stacji Eska, której władze mają siedzibę w Warszawie. 

KRRiT przyznawała Esce Nord koncesje kilka razy - wszystkie te decyzje były skarżone przez jej konkurencję - sieć rozgłośni Radio Eska. W 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję KRRiT o koncesji dla Eski Nord i nakazał powtórzenie procedury koncesyjnej. To spowodowało, że stacja Eska Nord musiała wyłączyć nadajniki na kilka miesięcy.

Następnie Krajowa Rada jeszcze trzy razy wydawała decyzje o przyznaniu koncesji Esce Nord (każda z nich kolejno była zaskarżana przez Eskę z Warszawy): w 2003 r. oraz w lipcu i grudniu 2004 r. Eska Nord zaskarżyła dwie ostatnie decyzje KRRiT z 2004 r. - przyznające jej koncesję. Uważa, że są one dla niej korzystne tylko pozornie. Stacja chce, by obowiązująca w tej sprawie stała się decyzja KRRiT z 2003 r.

Jak powiedziała we wtorek PAP mec. Sylwia Ścibisz reprezentująca Eskę Nord, gdyby sąd uznał decyzję z 2003 r. za obowiązującą, Eska Nord może rozważyć, czy starać się o odszkodowanie od państwa za kilkumiesięczne wyłączenie odbiorników po wyroku NSA.

W trakcie wtorkowej rozprawy okazało się, że również ostatnią decyzję KRRiT zaskarżyła sieć Radio Eska. Sąd rozważa połączenie obu spraw. Termin kolejnego posiedzenia ma być wyznaczony z urzędu.

Niezależnie od tego, w Sądzie Okręgowym w Gdańsku toczy się postępowanie o kilkusettysięczne odszkodowanie dla Eski Nord od sieci Eska z siedzibą w Warszawie. Eska Nord stara się o finansowe zadośćuczynienie za to, że sieć Eska z Warszawy prowadziła nieuczciwą konkurencję wobec Eski Nord (posługiwanie się nazwą Eska).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane