Salwador pierwszym krajem formalnie zatwierdzającym bitcoina

opublikowano: 09-06-2021, 09:03

Kongres przegłosował propozycję prezydenta Salwadoru, aby uchwalić prawo o przyjęciu w kraju bitcoina jako środka płatniczego obok dotychczasowego dolara amerykańskiego, donosi Reuters.

Za przyjęciem wniosku prezydenta opowiedziało się 62 z 84 członków parlamentu. Bitcoin stanie się formalnym środkiem płatniczym w ciągu 90 dni od uchwalenia prawa.

Nayib Bukele argumentował, że dzięki kryptowalucie łatwiejsze stanie się transferowanie pieniędzy do kraju przez Salwadorczyków pracujących w innych krajach.

- To przyniesie finansowe włączenie, inwestycje, turystykę, innowacje i rozwój ekonomiczny naszemu krajowi – przekonywał prezydent Salwadoru.

Zaznaczył, że korzystania z bitcoina będzie opcjonalne i bezpieczne.

- Rząd zagwarantuje jego wymienialność na dokładną wartość w dolarach w momencie każdej transakcji – ogłosił.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że przyjęcie bitcoina przez Salwador może okazać się problemem w trakcie rozmów o wsparciu kwotą 1 mld USD prowadzonych przez ten kraj z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Bitcoin drożeje w środę o 5,1 proc. do 34244,62 USD. Jest o 13 proc. droższy niż na początku roku, ale 47 proc. tańszy niż w połowie kwietnia kiedy notowano go po prawie 65 tys. USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane