Samoobrona proponuje podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 9,6 tys. zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-03-2006, 18:34

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 9,6 tys. zł rocznie, z obecnego poziomu 2,790 tys. zł - zakładaposelski projekt ustawy o podatku PIT, zgłoszony przez Samoobronę.

Zwiększenie kwoty wolnej od podatku do 9,6 tys. zł rocznie, z obecnego poziomu 2,790 tys. zł - zakładaposelski projekt ustawy o podatku PIT, zgłoszony przez Samoobronę.

    "Jedyna zmiana którą chcemy wprowadzić w podatku PIT, to zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Projekt ustawy został już skierowany do laski marszałkowskiej" - powiedział w czwartek PAP szef ekspertów ekonomicznych Samoobrony, Kazimierz Zdunowski.

    Jak wyjaśniał, 9,6 tys. zł odpowiada kwocie minimum socjalnego w skali roku, obliczanego przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Odpowiada to miesięcznym dochodom na poziomie 800 zł.

    "Z tego rozwiązania skorzystają wszyscy, w odpowiednich proporcjach do swoich zarobków. Najbiedniejsi nie zapłacą w ogóle podatku dochodowego" - dodał.

    Jak powiedział Zdunowski, Ministerstwo Finansów nie zaopiniowało dotychczas projektu.

    Według wyliczeń Samoobrony, w pierwszym roku obowiązywania proponowanych przepisów może dojść do spadku wpływów do budżetu państwa w wysokości ok. 13 mld zł.

    Jednak Samoobrona liczy, że w kolejnych latach przepisy będą miały pozytywny wpływ na dochody budżetowe, ponieważ projekt przyczyni się do wzrostu popytu wewnętrznego. Dzięki temu zmniejszy się liczba osób korzystających z pomocy społecznej oraz spadnie bezrobocie w grupie osób o niskich kwalifikacjach zawodowych.

    Według szefa ekspertów, Samoobrona wycofała się z pomysłu 50 proc. stawki PIT dla najlepiej zarabiających.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane