Samsung potraja zysk netto, ale notuje spadek marż w sektorze telefonów komórkowych

opublikowano: 16-07-2004, 09:30

Największy na świecie producent kości pamięci, koreański Samsung Electronics poinformował, że w drugim kwartale jego zysk netto niemal potroił się dzięki wysokiej sprzedaży pamięci i płaskich ekranów. Spółka ostrzegła jednak, że wzrosły jej zapasy wyświetlaczy i spadły ceny jej telefonów.

Trzeci co do wielkości światowy producent telefonów komórkowych podał, że udało mu się sprzedać rekordową ilość aparatów i zwiększył swoją tegoroczną prognozę sprzedaży. Marże zysku działu zajmującego się produkcją przenośnych telefonów koreańskiego giganta spadły do 16 proc. z 26 proc. rok wcześniej z powodu rosnącej konkurencji w

USA jak i wydatków związanych z promocją związaną z nadchodzącymi igrzyskami olimpijskimi w Atenach.

Zysk netto Samsunga wyniósł 3,13 tryliona wonów (2,71 mld USD) wobec 1,13 trylionów w analogicznym okresie roku ubiegłego i 3,14 tryliona w pierwszym kwartale. Przychody wzrosły o 52 proc. do 14,98 tryliona wonów. Analitycy oczekują, że w drugim półroczu zysk firmy spadnie do 6,22 tryliona wonów z 6,27 tryliona po pierwszych dwóch kwartałach.

W minionym kwartale Samsung sprzedał rekordową ilość ilość telefonów - 22,7 mln sztuk wobec 20,1 mln aparatów w pierwszym kwartale.

Firma podniosła swoje tegoroczne prognozy dotyczące sprzedaży telefonów do 86 mln, zgodnie z oczekiwaniami analityków, wobec poporzednio prognozowanych 65 mln i 55,6 mln w 2003 roku.

Samsung jest też zdania, że cała światowa branża telefonów komórkowych sprzeda w tym roku 600 mln aparatów. Analitycy szacowali, że światowa sprzedaż wyniesie 600-650 mln sztuk.

WST, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samsung potraja zysk netto, ale notuje spadek marż w sektorze telefonów komórkowych