Sasin i Solorz patronami atomu w Pątnowie

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dwie firmy energetyczne: państwowa PGE i prywatny ZE PAK podpisały wstępne porozumienie dotyczące utworzenia wspólnej spółki celowej, która zajmie się budową elektrowni atomowej w Pątnowie, w regionie konińskim.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaki będzie podział udziałów w spółce PGE i ZE PAKu
  • czyj będzie prezes, a czyj szef rady nadzorczej
  • kiedy może popłynąć pierwszy prąd z elektrowni atomowej w Pątnowie
Wicepremier z miliarderem.
Wicepremier z miliarderem.
Na uroczystym podpisaniu atomowego porozumienia byli, od lewej: Jacek Sasin, wicepremier, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE, Piotr Woźny, prezes ZE PAK i Zygmunt Solorz, miliarder i główny akcjonariusz ZE PAK. Wspólnie będą teraz negocjować z Koreańczykami zasady współpracy przy budowie elektrownie w Pątnowie.
Marek Wiśniewski

Partnerzy będą mieć po połowie udziałów, jednocześnie ich spółka będzie negocjować z trzecim partnerem – koreańskim KHNP, który ma dostarczyć technologię oraz uczestniczyć kapitałowo w przedsięwzięciu.

Mimo że uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w obecności Jacka Sasina, wicepremiera, projekt nazywany jest przez rząd „prywatnym”. Równolegle realizowany jest bowiem projekt rządowy, zakładający budowę pierwszej elektrowni nad morzem, we współpracy z amerykańskim Westinghousem, a drugiej być może w Bełchatowie.

Głównym akcjonariuszem ZE PAK jest Zygmunt Solorz, jeden z najbogatszych Polaków. Od dawna szukał pomysłu na przyszłość dla swojej firmy, produkującej dziś prąd z węgla brunatnego. Najpierw flirtował z technologią małego atomu, ale ostatecznie zmienił preferencje na atom duży.

Porozumienie zakłada, że prezesa wskaże PGE, a ZE PAK przewodniczącego rady nadzorczej. Wstępne analizy wskazują, że w Pątnowie można postawić co najmniej dwa reaktory APR1400 (koreańskie) łącznej mocy 2800 MW. Uruchomienie pierwszego bloku elektrowni możliwe byłoby już w 2035 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane