Satelita dopilnuje upraw

opublikowano: 22-03-2020, 22:00

Ponad 130 mln zł netto może być warte ogłoszone właśnie zamówienie KOWR na system do monitorowania upraw rolnych.

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) ogłosił przetarg na system satelitarnego monitorowania upraw rolnych w Polsce — S2MUR. Ma on obejmować ok. 16 mln ha upraw, 1,43 mln gospodarstw i 35 mln działek. Zamówienie, podzielone na dziesięć etapów, ma zostać zrealizowane do 28 kwietnia 2023 r. KOWR szacuje jego wartość na 134,1 mln zł netto, czyli blisko 165 mln zł brutto. W opublikowanym przez ośrodek planie postępowań na 2020 r. wartość systemu została określona na 79 mln zł netto, duża część wartości zamówienia przypada więc prawdopodobnie na koszt zdjęć satelitarnych.

Wadium w przetargu ustalono na 4 mln zł. Oferty będą przyjmowane do 6 kwietnia. Kryteria oceny ofert to okres gwarancji wydłużony ponad obowiązkowe 24 miesiące (waga 20), jakość rozumiana jako „liczba poletek testowych wybranych do opracowania i walidacji modeli szacowania strat i plonów” (20) i cena (60). Postępowanie prowadzone jest w procedurze przyspieszonej. Skrócenie składania terminu ofert KOWR uzasadnia pilną potrzebą monitorowania suszy.

„W ramach zamówienia przewidziane jest monitorowanie zjawiska suszy w roku 2020 na podstawie wypracowanego i dostępnego algorytmu obliczeniowego. Walidacja algorytmu wymaga przygotowania badań terenowych, które powinny zostać wykonane przed spodziewanymi okresami wystąpienia suszy rolniczej” — czytamy w uzasadnieniu.

Zgodnie ze wzorem umowy pierwszy etap zamówienia, polegający na organizacji projektu, ma się zakończyć w ciągu trzech miesięcy od jej podpisania. Zgodnie z wymogami KOWR w przetargu mogą startować firmy, które w ciągu ostatnich sześciu lat wykonały co najmniej jedną usługę lub projekt polegający na opracowaniu systemu przetwarzania danych satelitarnych wykorzystującego modele i algorytmy przeliczeniowe i przeznaczonego do monitorowania upraw rolnych oraz co najmniej jedną usługę polegającą na wdrożeniu systemu informacji przestrzennej o zasięgu krajowym, obsługującego co najmniej 5 TB danych.

KOWR wymaga też od oferentów posiadania zespołu ponad 70 specjalistów o konkretnych kwalifikacjach, m.in. analityków danych satelitarnych, data science oraz danych agro i meteo. Dla porównania: ZUS w ogłoszonym niedawno przetargu na utrzymanie największego krajowego systemu informatycznego, KSI, (o szacunkowej wartości ponad 500 mln zł) żąda od wykonawców zespołu... 18 specjalistów o określonych kwalifikacjach.

Przed ogłoszeniem przetargu KOWR przeprowadził dialog techniczny z Instytutem Geodezji i Kartografii z Warszawy, krakowską firma SmallGis i Asseco Poland.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane