Saudi Aramco jest najbardziej dochodową spółką naftową na świecie

opublikowano: 13-04-2018, 15:46
aktualizacja: 13-04-2018, 15:48

Saudi Aramco jest najbardziej dochodową spółką naftową na świecie, pisze Reuters powołując się na wyliczenia agencji Bloomberg. Podkreśla jednak, że ogromne zyski i przepływy gotówkowe mogą nadal nie uzasadniać pożądanej wyceny na poziomie 2 bln USD.

Opierając się na rachunkach spółki z Arabii Saudyjskiej, agencja Bloomberg wyliczyła, że w pierwszym półroczu 2017 r. zysk netto giganta znad Zatoki Perskiej wyniósł 33,8 mld USD zaś przepływy pieniężne 52,1 mld USD (rezultaty finansowe Aramco są jedną z największych tajemnic w związku z planowanym IPO i wprowadzeniem akcji na giełdę w tym lub przyszłym roku - red.).

Saudi Aramco
Zobacz więcej

Saudi Aramco fot. Bloomberg

Dla kontrastu, cash flow amerykańskiego Exxon Mobil w tym samym okresie wynosił „jedynie” 16 mld USD zaś koncernu Shell 20,8 mld USD. 

Książę Korony Arabii Saudyjskiej Mohammed bin Salman, który uczynił IPO (pierwotną ofertę publiczną)  Aramco kamieniem węgielnym reform gospodarczych w Arabii Saudyjskiej do 2030 roku, chce zebrać rekordową sumę 100 mld USD, sprzedając 5 procent udziałów w tej firmie na giełdach lokalnych i zagranicznych.

To dałoby Aramco kapitalizację rynkową w wysokości 2 bln USD, największą osiągniętą przez jakąkolwiek dowolną spółkę i czyniłoby z największych konkurentów takich jak Exxon Mobil czy Royal Dutch Shell zwykłych „karzełków”.

Obecna bowiem wycena rynkowa Exxona kształtuje się na poziomie 327 mld USD, zaś Shella to 285 mld USD.

Choć przepływy pieniężne Aramco są od dwóch do trzech razy większe od konkurentów, chęć osiągnięcia wartości rynkowej od sześciu do siedmiu razy wyższej niż w przypadku Exxona lub Shella może wydawać się zbyt ambitna. Zdaniem wielu inwestorów i analityków, firma może być co prawda sporo warta, ale tylko nieco ponad 1 bln USD.

Odnosząc się do wyliczeń Bloomberga, Aramco stwierdziło, że "są to niedokładne szacunki, a spółka nie komentuje spekulacji dotyczących wyników finansowych i reżimu fiskalnego".

Rachunki przygotowane zgodnie ze standardem MSSF, pokazały – jak informuje Bloomberg - że firma zarobiła netto 7,2 mld USD w pierwszym półroczu 2016 r., kiedy średnia cena ropy wyniosła 41 USD za baryłkę.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Saudi Aramco jest najbardziej dochodową spółką naftową na świecie