Saudyjczycy wzywają OPEC+ do dalszej redukcji wydobycia

opublikowano: 18-03-2019, 07:18

Saudyjski minister energii Khalid Al-Falih powiedział, że OPEC oraz jego alianci mają jeszcze dużo do zrobienia, aby doprowadzić do równowagi na globalnym rynku ropy i są gotowi do zrobienia w drugim półroczu tego, co jest konieczne.

Tworzony przez 24 państwa-producentów ropy OPEC+ musi „utrzymać się na kursie” do czerwca, bo jego zadanie „nie jest nawet bliskie zakończenia”, powiedział Al-Falih w Baku. Podkreślił, że zapasy ropy w USA są znacząco wyższe niż wynosi ich normalny poziom.

Khalid al-Falih
Zobacz więcej

Khalid al-Falih Bloomberg

Rosja i Irak, dwaj topowi producenci z OPEC+, nie wydają się tak zdeterminowani jak Arabia Saudyjska. Rosyjski minister energii Aleksander Nowak mówił podczas tego samego spotkania, że niepewność wynikająca z problemów Wenezueli oraz sankcji nałożonych na Iran utrudnia przesądzanie o kolejnym kroku OPEC+ przed majem czy czerwcem.

W poniedziałek w Baku odbędzie się spotkanie komitetu OPEC+ zajmującego się monitorowaniem wydobycia grupy.

Choć ropa Brent, będąca globalnym benchmarkiem, zdrożała o 25 proc. w tym roku, jej obecny kurs ok. 67 USD za baryłkę jest niższy od takiego, który pozwoliłby większości państw OPEC+ pokryć z wpływów z dochodów z ropy wydatki rządu.

W poniedziałek rano kurs ropy Brent z czerwcowych kontraktów rośnie o 0,2 proc. do 67,31 USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy