Czytasz dzięki

Schroeder odrzucił zastrzeżenia Kwaśniewskiego w sprawie gazociągu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-09-2005, 19:54

Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder odrzucił w piątek zastrzeżenia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wobec gazociągu przez Morze Bałtyckie, który ma połączyć bezpośrednio Rosję z Niemcami.

 Kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder odrzucił w piątek zastrzeżenia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego wobec gazociągu przez Morze Bałtyckie, który ma połączyć bezpośrednio Rosję z Niemcami.

    "Muszę się poskarżyć, także publicznie, na kogoś, kto jest przyjacielem Niemiec" - powiedział Schroeder podczas wiecu wyborczego SPD w Dortmundzie. O wystąpieniu kanclerza poinformowała agencja dpa.

    Prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział na czwartkowej konferencji prasowej m.in., że decyzje dotyczące gazociągu podejmowane były bez odpowiednich konsultacji z Polską i krajami bałtyckimi. Ustalenia te - zdaniem prezydenta - "mogą nieść podejrzenie, iż wymiar tego projektu jest przede wszystkim polityczny i ma na celu ominięcie Polski, a tym samym zmniejszenie roli Polski i krajów bałtyckich w systemie energetycznym Europy" - ocenił.

    "Decyzje o polityce energetycznej zapadają w Berlinie i nigdzie indziej" - podkreślił Schroeder. Zwracając się do polskiego prezydenta kanclerz powiedział - "Ty jako prezydent, my zresztą także, zrobiłeś tak wiele dla dobrych stosunków. Ale nie można zakazać Niemcom świadomego reprezentowania swoich interesów. Za to odpowiada kanclerz federalny" - powiedział Schroeder.

    W obecności Schroedera i prezydenta Rosji Władimira Putina rosyjski Gazprom i niemieckie koncerny E.ON i BASF podpisały w czwartek w Berlinie porozumienie o budowie Gazociągu Północnego przez Bałtyk, z pominięciem m.in. Polski.

    Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane