Sejm przyjął sprawozdanie o majątku Skarbu Państwa na koniec 2004 r.

Polska Agencja Prasowa SA
09-12-2005, 19:45

Sejm przyjął w piątek do wiadomości sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa na koniec 2004 r. Jak wynika ze sprawozdania, łączna wartość majątku Skarbu Państwa w firmach wynosiła na koniec 2004 r. 130 mld zł, z czego 119 mld zł wynosiła wartość akcji i udziałów, a 11 mld zł majątek firm i banków państwowych.

Sejm przyjął w piątek do wiadomości sprawozdanie o stanie mienia Skarbu Państwa na koniec 2004 r. Jak wynika ze sprawozdania, łączna wartość majątku Skarbu Państwa w firmach wynosiła na koniec 2004 r. 130 mld zł, z czego 119 mld zł wynosiła wartość akcji i udziałów, a 11 mld zł majątek firm i banków państwowych.

Sprawozdanie wywołało w Izbie polemikę na temat prywatyzacji. Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) podkreślała, że prywatyzacja stymuluje rozwój gospodarczy; Jan Bury (PSL) i Gabriela Masłowska (LPR) wskazywali na korzyści z dobrze działających przedsiębiorstw państwowych. Tadeusz Dębicki (Samoobrona) uznał, że konieczny jest przegląd całokształtu prywatyzacji.

Z informacji, którą przedstawił Sejmowi wiceminister skarbu Michał Stępniewski wynika, że na koniec 2004 r. Skarb Państwa był udziałowcem 1641 spółek. Wartość akcji 418 jednoosobowych spółek SP wynosiła 70 mld zł, wartość akcji 67 spółek giełdowych - 25,9 mld zł, a wartość pozostałych akcji i udziałów w 1156 spółkach - 23 mld zł.

Z raportu wynika także, że zasoby własności rolnej SP miały wartość ok. 18 mld zł.

Największą wartość miały akcje jednoosobowych spółek Skarbu Państwa w energetyce, przemyśle naftowo-gazowym, transporcie kolejowym, górnictwie węgla kamiennego i przemyśle chemicznym. W sprawozdaniu podkreślono jednak, że nie jest ono pełnym wyszczególnieniem ani wyceną majątku Skarbu Państwa.

Prezentacja sprawozdania wywołała w piątek polemikę na temat prywatyzacji między poszczególnymi klubami parlamentarnymi. Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) podkreśliła w swoim wystąpieniu, że prywatyzacja prowadzi do zwiększenia efektywności, modernizacji oraz podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw.

"Prywatyzacja stymuluje rozwój gospodarczy i z czasem tworzy nowe, bardziej innowacyjne miejsca pracy, co prowadzi do podniesienia poziomu życia obywateli" - powiedziała.

Według niej, przedsiębiorstwa państwowe są mniej efektywne od prywatnych. Mają też mniejszą motywację do poprawy wyników, ponieważ mogą liczyć na datacje i subwencje Skarbu Państwa. "To wszystko przemawia za tym, żeby sukcesywnie i w sposób roztropny prywatyzować przedsiębiorstwa" - powiedziała. 

"Ja bym się kłócił z panią poseł. Przy prywatyzacji bierzemy tylko raz zapłatę, a przy dobrym przedsiębiorstwie państwowym co roku uzyskujemy wpłatę z dywidendy" - powiedział Jan Bury (PSL). Krytykował, że w kwestii prywatyzacji Polska była dotychczas "krajem prezentów" dla inwestorów zagranicznych.

Z Gronkiewicz-Waltz polemizowała też Gabrielą Masłowską (LPR). "Nie zgadzam się z wypowiedzią, że wszystko co prywatne jest lepsze. Zwłaszcza Giełda Papierów Wartościowych powinna pozostać w rękach Skarbu Państwa" - powiedziała. Dodała, że "giełda ma inne cele niż zaspokojenie oczekiwań inwestorów giełdowych. To giełda jest dla gospodarki, a nie gospodarka dla giełdy".

Masłowska zapowiedziała, że jeśli minister skarbu nie przestanie myśleć o prywatyzacji giełdy, LPR złoży wniosek o jego odwołanie.

Tadeusz Dębicki (Samoobrona) krytykował, że w sprawozdaniu brakuje oceny sposobu zarządzania majątkiem Skarbu Państwa. Według niego, konieczny jest przegląd całokształtu procesu prywatyzacji i "rozliczenia winnych rozporządzania majątkiem narodowym na szkodę społeczeństwa", szczególnie programu powszechnej prywatyzacji. 

Informację rządu poparli Marek Suski (PiS) i Krystian Łuczak (SLD). Według Suskiego, raport będzie podstawą analizy, które składniki mienia muszą pozostać w zasobach strategicznych Skarbu Państwa, a jakie składniki sensownie prywatyzować.

Z raportu wynika, że na koniec 2004 r. Skarb Państwa był właścicielem 11 mln 957 tys. ha, co stanowiło 38 proc. terytorium kraju. Do Skarbu Państwa należy 27 proc. ogółu gruntów zabudowanych i zurbanizowanych. Szacunkowa wartość gruntów wynosiła ok. 246 mld zł, w czym 74 mld zł - to lasy, 13 mld zł - grunty rolne na wsi, a 152 mld zł - grunty miejskie, w tym mieszkaniowe i przemysłowe.

Z kolei wartość nominalna akcji stanowiących rezerwy Skarbu Państwa wynosiła ok. 8 mld zł. Roszczenia zabużańskie obliczono na ok. 12 mld zł, a reprywatyzacyjne - na 36 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sejm przyjął sprawozdanie o majątku Skarbu Państwa na koniec 2004 r.