Sejm uchwalił ustawy zapobiegające ukrywaniu dochodów przed opodatkowaniem

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-06-2005, 13:56

Sejm uchwalił w piątek pięć ustaw pozwalających na ratyfikację umów między RP a Jersey, Guernsey i Wyspą Man oraz między RP a Królestwem Niderlandów z odniesieniem do Antyli Niderlandzkich i do Aruby. Dzięki nim, podatnicy nie będą mogli ukrywać swoich dochodów przed opodatkowaniem w miejscach, uznawanych za tzw. raje podatkowe.

Sejm uchwalił w piątek pięć ustaw pozwalających na ratyfikację umów między RP a Jersey, Guernsey i Wyspą Man oraz między RP a Królestwem Niderlandów z odniesieniem do Antyli Niderlandzkich i do Aruby. Dzięki nim, podatnicy nie będą mogli ukrywać swoich dochodów przed opodatkowaniem w miejscach, uznawanych za tzw. raje podatkowe.

    "Będzie to miało korzystny wpływ na zwiększanie dochodów budżetowych, ponieważ nieujawnione dotychczas przychody polskich rezydentów będą od 1 lipca 2005 r. deklarowane i opodatkowane w Polsce" - czytamy w uzasadnieniu do projektów.

    Dotychczas Polska nie miała możliwości wymiany informacji podatkowych z tymi obszarami, a tym bardziej uzyskiwania pomocy w opodatkowaniu przychodów tam powstałych i wypłaconych polskim rezydentom.

    Obszary te były w praktyce traktowane jako raj podatkowy, w którym podatnicy wielu państw ukrywali przed opodatkowaniem własne dochody - czytamy w uzasadnieniu ustaw.

    Zawarcie umów jest regulowane przez dyrektywę UE z 2003 r., która stanowi, że przychody z oszczędności w formie odsetek wypłacanych w jednym państwie UE na rzecz właścicieli - osób fizycznych zamieszkałych w innym państwie UE, powinny zostać opodatkowane zgodnie z przepisami tego ostatniego państwa.

    Umowy zapewnią automatyczną wymianę informacji między organami podatkowymi o dokonanych wypłatach odsetek. Ustalą też zasady stosowania tzw. podatku zatrzymanego przez te terytoria i zwrotu Polsce przychodów z tytułu podatku zatrzymanego.

    Nie pociągnie to za sobą żadnych nakładów finansowych ze strony budżetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane