Sejm zadecyduje czy ARiMR będzie publikowała listę beneficjentów

11-01-2007, 20:38

ARiMR może zostać zobligowana do publikowania listy osób otrzymujących wsparcie ze środków publicznych.

Zobowiązanie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) do publikowania listy osób otrzymujących wsparcie ze środków publicznych - to najważniejsza poprawka zgłoszona do projektu ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego.

W czwartek podczas II czytania tej ustawy w Sejmie posłowie zgłosili 8 poprawek. Komisja rolnictwa po dyskusji poparła 3 poprawki.

Najważniejsza poprawka zobowiązuje ARiMR do sporządzania i podawania do wiadomości publicznej wykazu osób, które otrzymują wsparcie ze środków publicznych w ramach programów pomocowych dla wsi - Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Zgłosił ją poseł niezależny Marian Daszyk.

Wiceminister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, podkreślił, że kierownictwo resortu rolnictwa nie ma nic przeciwko ujawnianiu, kto i jaką pomoc otrzymuje z publicznych pieniędzy, ale rolnicy muszą być potraktowani tak, jak reszta społeczeństwa. Tymczasem - jego zdaniem - wprowadzenie poprawki spowoduje, że rolnicy będą bardziej restrykcyjnie traktowani.

Dodał, że Unia Europejska przygotowuje podobne rozwiązanie, które miałoby obowiązywać od 2008 roku. Wtedy Polska już będzie musiała publikować listę beneficjentów. Ale będzie to robiło ministerstwo, a nie ARiMR. Zdaniem Ardanowskiego, wprowadzenie takiego rozwiązania już w tym roku jest przedwczesne.

Posła Daszyka nie przekonały te argumenty. W jego opinii, ujawnienie danych o osobach otrzymujących pieniądze ze środków publicznych wyeliminuje patologie. Zaznaczył, że spotykał się w pracy poselskiej z uwagami, że wiele środków z PROW trafia do osób, którym one się nie należą, np. dotyczy to programu wsparcia dla młodych rolników.

Dyskusja na temat czy ujawniać, czy też nie, kto jakie pieniądze dostaje z UE podzieliła posłów; jednak większością głosów poprawka została przyjęta.

Dwie pozostałe poprawki, które uzyskały akceptację komisji rolnictwa, zostały zgłoszone przez posłów PiS. Jedna ma charakter doprecyzowujący, druga - zakłada, że ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia, a nie jak zaproponował rząd - 14 dni po jej ogłoszeniu.

Projekt ustawy określa m.in. jakie są zadania poszczególnych instytucji związane z wydatkowaniem unijnych pieniędzy oraz warunki i tryb ich przyznawania. Zapisane zostały także cele związane z rolnictwem, na jakie mogą być przeznaczone pieniądze.

Na lata 2007-2013 na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich przeznaczone jest 17,2 mld euro.

Projekt ustawy uchwalany jest jako pilny ze względu na to, że od 15 marca tego roku ma rozpocząć się przyjmowanie wniosków od rolników o współfinansowanie inwestycji ze środków UE, a ustawa ta tworzy ramy prawne do rozpoczęcia realizacji programu PROW.

W pierwszej kolejności Agencja będzie przyjmowała wnioski na działania, które były już realizowane, takie jak inwestycje w gospodarstwach rolnych, inwestycje w przetwórstwie, wsparcie dla młodych rolników, zalesianie, renty strukturalne, różnicowanie działalności na terenach wiejskich.

Głosowanie nad ustawą odbędzie się w piątek. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sejm zadecyduje czy ARiMR będzie publikowała listę beneficjentów