Czytasz dzięki

Sektor usług nadal wspiera brytyjską gospodarkę

opublikowano: 03-10-2018, 11:28

Wzrost w sektorze usługowym, dominującym w gospodarce Wielkiej Brytanii był na tyle silny, aby utrzymać gospodarkę na dobrej drodze do "solidnej" ekspansji w trzecim kwartale.

IHS Markit podał, że wskaźnik Purchasing Managers dla branży spadł do 53,9 we wrześniu z 54,3 pkt w poprzednim miesiącu, i okazał się nieco niższy niż mediana prognoz ekonomistów na poziomie 54 pkt. Utrzymał się jednak nad progiem 50 pkt rozgraniczającym ekspansję od recesji panującą w danym segmencie gospodarki.

Co warto podkreślić, tworzenie miejsc pracy w sektorze usługowym wspięło się na siedmiomiesięczne maksimum, choć optymizm pozostał przytłumiony z powodu przeciągającej się politycznej niepewności odnośnie brexitu.

Biorąc pod uwagę poprzednie badania dla sektora produkcyjnego i budowlanego, wynik sektora usług był wystarczający, aby pozostawić Wielką Brytanię na kursie do realizacji wzrostu całej gospodarki w okolicach 0,4 proc. w trzecim kwartale – ocenia Markit.

Obawy związane z brexitem nadal dominują, co może mieć negatywne przełożenie w dłuższej perspektywie – powiedział Chris Williamson, główny ekonomista IHS Markit. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane